Dolar alıp satanlar dikkat! 20 bin liranın üzerine komisyon uygulanacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dolar alıp satanlar dikkat! 20 bin liranın üzerine komisyon uygulanacak

DÖVİZ

13 Ağustos 2020 Perşembe 18:12:17

Son Güncelleme: 13/08/2020 17:51:52

Dolar alıp satanlar dikkat! 20 bin liranın üzerine komisyon uygulanacak

TCMB tarafından 5 Ağustos tarihinde bir tebliğ yayınlanmıştı. Yayınlanmış olan bu tebliğ tarafından izin verildiği takdirde nakit döviz talebine komisyon uygulama kararına bankalar tarafından başlanmış oldu. Bankaların komisyon oranları binde 1 ile 3 arasında değişiklik gösteriyor.

Yayınlanan tebliğce bir kamu bankası 3 bin doların üstünde olan nakit döviz talebinde bulunanlardan binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında ise aynı komisyon miktarı binde 2 ila binde 5 arasından kesilmesi beklenmekte.

Bir diğer yandansa özel sektörde oldukça bilinen bir bankanın da 20 bin liranın üstüne bin 1,5 oranında yine diğer bilinen özel bir bankanın ise binde 2 oranında komisyon alma uygulamasına geçtiklerini ortaya çıktı.

Merkez Bankası tarafından 5 Ağustos tarihinde yayımlanmış tebliğe göre izin vermiş olduğu döviz talebine komisyon isteme uygulaması bazı bankalara tarafından uygulanmaya başladı bile.

HEM KAMU BANKALARI HEM ÖZEL SEKTÖR

Gelen açıklamalara göre bir kamu bankası 3 bin dolar üzerindeki döviz taleplerinden binde 3 komisyon alırken, diğer kamu bankalarının da bin 2 ila binde 5 arasında komisyon kesmesinin beklendiği açıklandı.

Yine özel sektör de oldukça adını duyurmuş olan bir banka 20 bin Türk lirasının üstüne gelindiğinde binde 1,5 oranında komisyon alırken diğer adı duyulmuş özel bir banka ise bin 2 oranında komisyon almaya başladığı ortaya çıktı.

Nakit olman döviz taleplerinde yani bir diğer deyişle internet, mobil bankacılık üzerinden yapılmakta olan döviz alım veya satım işlemlerinde komisyon payı alınmamakta.

Küresel piyasalar ve iç piyasalar da yaşanan gelişmeler nedeni ile nakit döviz işlemleri olarak bilinen dolar veya Euro’yu yurt dışından getirmek ve saklamanın maliyeti iyiden iyiye artınca bankaların talepleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası komisyon alımına izin vermişti. 5 Ağustos tarihinde yayınlanan bu tebliğ ile komisyon alımının önü açılmıştı.

Yine Merkez Bankası tarafından 4 Ağustos tarihinde yayınlanmış olan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esaslarında bankaların elle çekimden ücret alabilecekleri belirtilmişti.

Merkez Bankası: YABANCI PARA İŞLEMLERDEN ÜCRET ALINABİLİR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verdiği talimatta ise tüketicinin hesabı olduğu şubeden yapacağı Türk lirası çekimleri için ücret alınamayacağını fakat yabancı para çekimlerinde ise ücretin alınabileceğini belirtti ve bunun yanı sıra yurt içinde bulunan diğer şubelerden nakit ve para çekme işlemleri ve rutin işlem saati veya iş gününün dışında gerçekleşen nakit çekim işlemlerinde ücretin alınabileceğini duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Banası yapmış olduğu bu duyuru ile net döviz çekimlerinden komisyonun tahsis edilebileceğini de belirtmiş oldu.

3 BİN DOLARIN ÜSTÜNE BİNDE 3

Merkez Bankası tarafından gelen bu açıklamalar üzerinde bankalar kendi adına belirlediği fiziki döviz taleplerinden komisyon tahsis etmeye başladı.

Şu an ise bir kamu bankasının 3 bin dolar talebinin üzerindeki döviz taleplerinde binde 3 komisyon aldığı diğer kamu bankalarının ise binde 2 ila binde 5 arasında komisyon tahsis etmesinin beklendiği açıklandı.

Özel sektörde ismi duyulmuş olan bir bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı basına belirtildi.

Yine başka bir özel sektörde adını duyurmuş bankanın ise 20 bin Türk lirasının üstünde olan çekimlerden bin 1,5 oranında komisyon talep ettiği ortaya çıktı.

Öte yandan nakit olamayan döviz taleplerinde bir diğer deyişle mobil bankacılık, internet bankacılığı gibi döviz alım satımlarında ise komisyon ücreti alınmamakta. Bu durum yine döviz bozdurmalarında geçerli. Vatandaşlarımız döviz bozdurma durumunda da hiçbir şekilde komisyon tahsis etmeyecek.

DİĞERLERİNİN DE KATILMASI BEKLENİYOR

Öte yandan şu anlık her banka döviz işlemlerinde komisyon tahsis etmeye başlamış değil. Fakat diğer bankalarında bu uygulamaya katılması bekleniyor. Bazı bankalar ise yaptıkları açıklamalar da binde 1 ila binde 3 arasından komisyon alacaklarını açıkladı.

Yeni getirilen bu uygulama ile fiziki döviz taleplerinin azaltılması ve döviz talebinin de önünün alınması beklenmekte. Aynı zaman döviz alım satım işlemlerinde bin 2 oranına denk gelen Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi olarak bilinen BSMV’de kesilmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı