CAATSA Yaptırımları Yolda! Dolar Tekrardan Yükselecek Mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

CAATSA Yaptırımları Yolda! Dolar Tekrardan Yükselecek Mi?

DÖVİZ

13 Aralık 2020 Pazar 12:54:00

Son Güncelleme: 13/12/2020 12:54:12

CAATSA Yaptırımları Yolda! Dolar Tekrardan Yükselecek Mi?

CAATSA yaptırımları Amerikan senatosundan geçti! Peki dolarda son durum ne? Dolar yükselecek mi? Pazartesinden itibaren dolar kurunda yaşanacak gelişmeler neler olacağı vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Sözde yatırımların ülkemizi nasıl etkileyeceği ise vatandaşlarımız tarafından merak konusu oldu.

CAATSA yatırımları sonrasın dolar da son durum ne olur, kur yükselir mi, vatandaşlarımız nasıl etkilenecek, uzmanlar ne diyor sizler için hepsini derledik;

Ülkemiz Rusya’dan S-400 Hava Savunma sistemi almasının nedeniyle yaptırım kararları gündemdeydi. Sadece Amerika’dan değil aynı zaman da Avrupa Birliği’nden yaptırım korkusu vardı. Fakat Avrupa Birliği yaptırımlarını açıklamış ve sembolik olduğu için ülkeyi fazla etkilememişti.

Fakat öte yandan Amerika senatosu tarafından alınan CAATSA yaptırımları onaydan geçti ve Donald Trump’ın onayına sunuldu. CAATSA yaptırımları ise Amerika’nın düşman olarak gördüğü devletlere uyguladığı yaptırımlar olarak geçiyor. Bu psikolojik etkisi ise dolar kurunu etkilemeye başladı bile. Dolar kuru tekrar 8 bandına doğru ilerlemeye başladı.

Uzmanlara göre ise bu yaptırımlar Türk lirası- Dolar bandında tekrar yükselmeye sebep olacak.

Peki dolar kuru yeni haftaya nasıl başlayacak?

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini alması nedeniyle Amerika’dan gelecek olan CAATSA yaptırımları ise senatodan oy çoğunluğu geçti.

Dolar kuru ise sadece yaptırımların olabileceği ihtimali ile birlikte artmaya başlamıştı. Türk lirasına baskı uygulanırken senatodan da oy çoğunluğu ile yasanın geçmesi kabul edildi. Bu nedenle Dolar-Türk lirası bandı da artmaya başladı. Yeni haftaya ise piyasaların nasıl tepki verileceği tam olarak kestirilemese de uzmanlar dolar kurunda artış bekliyor.

DONALD TRUMP KARARI VETO MU EDECEK?

Donald Trump ise konuya dair daha önce kararı veto edeceğini açıklamıştı. Fakat Donald Trump tarafından veto edilme ihtimali olan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası çoktan Amerikan Senatosundan oy birliğiyle geçti.

Temsilciler meclisinin yanı sıra aynı zamanda senato tarafından da yasanın çoğunlukla kabul edilmesi nedeniyle karar Donald Trump tarafından veto edilecek olsa bile, Başkan Trump’ın vetosu geçersiz sayılabilir.

CAATSA YAPTIRIMLARI YENİ BİR DOLAR KURU ŞOKU YARATIR MI, KUR YÜKSELİR Mİ?

CAATSA yaptırımları içinse beklenen en kötü senaryo olası bir dolar kuru şoku daha. Geçtiğimiz dönemde iki kez dolar kuru yaşayan Türk lirası içinse yaptırımlar sonucu oluşabilecek dolar kuru şoku oldukça zarar verici olacaktır.

Söz konusu tasarıda yer alan CAATSA yaptırımları ise Amerika’nın düşmanı olarak gördüğü ülkelere yaptığı yaptırımlar. Bu psikolojik ve ekonomik engel ile piyasaların gözü dolar kuruna çevrilmiş durumda.

Konu hakkında ise açıklamaların ardı arkası kesilmedi. Marbaş Menkul Genel Müdür Yardımcısı olarak gören Soner Kuru’da açıklamalar da bulundu. Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda Kuru, Trump’ın CAATSA yaptırımlarını onayladığına dair konuşmalar olsa da Trump’ın konu hakkında görüşleri bilindiği için bunun düşük perdeden etki etmesinin daha olası bir ihtimal olduğunu açıkladı. Aynı zaman da Kuru, Türk lirası- Dolar kuru ve Amerika-Türkiye ilişkilerindeki dönüm noktasının Biden’ın görevi devraldıktan sonra başlayacağını Türkiye’ye karşı olan tutumların netleştikten sonra etkilerin görülebileceğini açıkladı. Kuru şu anlık piyasaların konuya dair kötü bir fiyatlama yapmadığını da dile getirdi.

Dolar kuru ise 7,90 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Yüksek faiz artışlarına karşın doların hala 7 bandının üstünde olması da tansiyonun oldukça yüksek olduğunun bir diğer göstergesi. Uzmanlara göre ise CAATSA yaptırımları da alt perdeden gelirse dolar kurunda gevşemeler yaşanmaya devam edecek. Dolar kurunun 7,60 seviyelerine kadar çekilebildiğini görebileceğiz.

Amerika yaptırımlarının hafif gelmesi ve Avrupa Birliği yaptırımlarının da sembolik olmasıyla birlikte kur oldukça rahatlayacaktır.

EKONOMİDE YENİ DÜZEN

Uzmanlara göre Dolar kuru, Avrupa Birliği’nin sembolik yaptırımları ile bir kez rahatladı ve CAATSA yaptırımlarının düşük perdeden gelmesi ile bir kez daha rahatlayabilir.

Merkez Bankası’ndan gelecek adımlar ise bu anlamda çok önemli. Piyasaların beklediği ekonomide yeni düzen adımlarının da gelişi ile birlikte Türk lirasında değer kaybının tekrar arttığı bir döneme girebiliriz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı