Borsa kapalı olmasına rağmen dolar yükselmeye devam ediyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Borsa kapalı olmasına rağmen dolar yükselmeye devam ediyor

DÖVİZ

29 Ekim 2020 Perşembe 16:57:16

Son Güncelleme: 29/10/2020 16:59:55

Borsa kapalı olmasına rağmen dolar yükselmeye devam ediyor

Borsa kapalı olsa da dolar tarihi rekorunu kırmaya devam ediyor. 8,30 seviyesine gelen dolar dalgalı bir şekilde hareketlenmeye devam ediyor. Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanan hedefleri çoktan geride bıraktığımız şu günlerde dolar kurunda artış devam ediyor. Peki doların artma nedeni ve piyasalarda yaşanan son dakika gelişmeleri neler?

Borsa kapalı olsa bile vatandaşlar tarih rekor kıran dolar kurunu yakından takip etmeye devam ediyor. Dolar ise 8,30 Türk lirası seviyelerindeyken Euro’da rekor kırarak 9,77 seviyesinde geziniyor.

Türk lirası benzer gelişen para birimlerinden oldukça uzakta duruyor ve sert değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın beklentiler aksine ise faizleri sabit tutup sıkılaştırma adımı yapmaması da etkili oldu.

Peki dolar kurundaki yükseliş nasıl başlamıştı? Merkez Bankası beklentilerin aksine kurda politika faizini sabit tutmuştu ve sıkılaştırmayı da faiz koridorunu genişleterek yapmaya başlamıştı. Bu da dolar kurunda yükselişe bir diğer sözlerle Türk lirasında değer kaybına neden olmuştu.

Fakat Dolar- Türk lirası kurundaki düşüşün tek nedeni bu değil.  Son günlerde oldukça ciddi jeopolitik gelişmeler de yaşanıyor. Avrupa Birliği ve Amerika ile gerilim her geçen gün artıyor. S-400’ler, Fransa Cumhurbaşkanı ile artan gerginlik, Karabağ gelişmeleri yine gerginliği artıran son zamanlardaki ana unsurlardan. Amerikan seçimleri de yine Türk lirasındaki değer kaybına sebep olan diğer ana unsur.

KURDA SON DURUM

Dolar 8,29 Türk lirası

Euro 9,74 Türk lirası

Altın 501 Türk lirası

Bir önceki gün ise Maliye Bakanı Berat Albayrak, küresel şirket yöneticileriyle yapılan yatırımcı toplantısında piyasa da takip edildi. Bakan Albayrak, ülkemizin ekonomisinin bir dönüm noktasında olduğunu yeni bir sermaye dalgasının ufukta olduğunu söylerken sermaye kontrolüne yönelik sorulara ise cevap vermedi.

PARA POLİTİKASINDA BELİRSİZLİK VAR

Merkez Bankası geçen hafta politika faizini sabit tutmuş fakat geç likidite penceresini 150 baz puan arttırdı ve %14,75 seviyesine çıkardı.

Temmuz ayından bu yöne ise Merkez Bankası sıkılaştırma eğilimindeydi. 550 baz puan civarında da sıkılaştırma oldu fakat bu süreç Türk lirasında beklenilen etkiyi yaratmadı. Gecelik faizler ise %14,5 seviyesine kadar çıktı.

Uzman bankacılar ise Türk lirasında yaşanan son değer kaybının ardından bankanın bu değer kaybını enflasyona etkisine ve yapılacak açıklamaların yakından takip edileceğini söylerken Merkez Bankası’nın sabit tuttuğu faiz koridorunu genişletmesi de politikaya yönelik belirsizliklerin arttığını gösteriyor.

Merkez Bankası bir diğer yandan ekonomide rekabetçi bir Türk lirasından bahsediyor ve uzman bankacılar bunun politika ile uyumlu olduğunu söylüyor. Ekonomi yönetiminde Türk lirasını rekabetçi olmasının belirtilmesi Türk lirasında belirgin değer kazancının tercih edilmediğine işaret ediyor.

Fakat devam eden bu politikalar ise 2019 yılından bu yana 130 milyar dolarak yaklaşmış olan döviz arzı sebebiyle azalan rezervleri de sorgulatıyor.

TAHMİNLERDEN UZAKLAŞIYORUZ

Bankacıların bir diğer endişesi ise Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanan ve 2023 yılına ilişkin ortalama beklentisi olan 8 seviyesine şimdiden ulaşılması enflasyon başta olmak üzere yapılan tahminlerden belirgin şekilde uzak olduğumuz endişesini arttırıyor.

Yeni Ekonomi Programı’nda ise hükümetin 2020 yılı için dolar tahmini 6,9 ve 2021 yılı içinde 7,7 düzeyindeydi. Fakat bu tahminlerden şu an ki noktada çok uzak duruyoruz.

Piyasaya şekil veren gelişmeler ise Amerikan seçimleri, Brexit korona virüsü ve aşıya dair son dakika gelişmeleri olarak devam ediyor.

Avrupa Birliği ile yaşanacak gerilim ihtimali, Karabağ gelişmeleri ve S-400 denemeleri yüzünden Amerika ile artan gerilim ve devamında gelecek ambargo ihtimali de piyasalara şekil vermeye devam ediyor.

Öte yandan ülkede artan vaka sayıları da yine piyasalar tarafından takip edilen bir diğer gelişme.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı