Bitcoin alım satımı yapanlar dikkat! Yeni sistemle birlikte vergi ödeyebilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bitcoin alım satımı yapanlar dikkat! Yeni sistemle birlikte vergi ödeyebilirsiniz

DÖVİZ

1 Ekim 2020 Perşembe 17:12:25

Son Güncelleme: 01/10/2020 16:57:47

Bitcoin alım satımı yapanlar dikkat! Yeni sistemle birlikte vergi ödeyebilirsiniz

Kriptoparalar uzun bir süredir hayatımızın içinde yer almaya başladı. Bir çok vatandaşımız kısa veya uzun vade kriptopara ticaretiyle uğraşıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaya göre ise Bitcoin alım satımına veri gelecek. Amerika’da uygulanan sistem yakın bir süre içerisinde ülkemizde de uygulanmaya başlayacak.

Türkiye, Bitcoin ve kripto para sektöründe oldukça önemli bir yere sahip , çok sayıda önemli yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. Ancak Türkiye’de Bitcoin ve Altcoin’ler için herhangi bir vergilendirme sistemi olmadığı biliniyor.

Fakat Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilme konusu ise kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığının gündemine girdi bakanlık tarafından yayınlanan 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda Bitcoin ve kripto para bu vergilendirmede yer aldı. Bu programla Türkiye’de Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesine yönelik ilk adım atılmış oldu. Yeni Ekonomi Programı’nda Bitcoin ve altcoin’ler ile yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmaların yapılacağı söyleniliyor. Altcoin ve Bitcoin vergilendirmesi, Bakanlık Tarafından Yeni Ekonomi Programı’na girdi!
Kısa bir zaman önce, Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yeni ekonomi programı. 2021-2023 yıllarını kapsayacak olan Orta Vadeli Program’da, Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesi konusu da programın içinde yer alıyor. Orta Vadeli Program’da Kamu Maliyesi başlığı içerisinde yer alan Politika ve Tedbirler bölümünde Bitcoin ve kripto para vergilendirmesine yönelik aşağıda ki şu ifadeler yer aldı:

“DİJİTAL OLARAK ALINIP SATILABİLEN VE TRANSFER EDİLEBİLEN, DİJİTAL BİR DEĞERİ TEMSİL EDEN SANAL VARLIKLAR KULLANILARAK YAPILAN İŞLEMLERİN VERGİLENDİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLECEK, BU VARLIKLARIN SUÇUN FİNANSMANINDA KULLANILMASININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK BİR TAKİP MEKANİZMASI TESİS EDİLECEKTİR.”

Bitcoin ve kripto para yasa dışı amaçlar kullanılabilir diye Bitcoin ve kripto para kullanımının önüne geçilmesi hedeflendi. Ayrıca yeni oluşturulmuş ekonomi programında, Orta Vadeli Program’da, dijital ekonomik faaliyetlerin tam ve doğru şekilde vergilendirilmesinin yapılabilecekleri duyuruldu. Orta Vadeli Program’ın ikinci bölümündeyse yasa dışı amaçlar için kullanılabilir diye Bitcoin ve kripto para kullanımının engellenmeside yeni ekonomi programı içinde amaçlanılıyor.

Bu gelişmeyle birlikte Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara yönelik işlemlerin vergilendirileceği kesin bir şekilde belli oldu. henüz bu vergilendirmenin nasıl olacağına yönelik herhangi netleşen bir bilgi olmamakla beraber, yeni gelişmeler için haberlerimizi takip edebilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı