Bankalardan çekilen nakit döviz işlemlerinde komisyon kaldırıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bankalardan çekilen nakit döviz işlemlerinde komisyon kaldırıldı

DÖVİZ

30 Ağustos 2020 Pazar 12:12:38

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:29:10

Bankalardan çekilen nakit döviz işlemlerinde komisyon kaldırıldı

Bankalardan çekilen nakit döviz işlemlerinde komisyon alınmasının önünü açan talimatname yakın zamanlar da Merkez Bankası tarafından düzenlenmişti. Fakat bu düzenlenme birçok tartışmaya sebep vermişti. Banka müşterilerinin itirazları ve hakem heyetlerinin de başvurularının ardından 25 Ağustos sabah saatlerinde komisyon alma kararı kaldırıldı.

Vatandaşlarımız artık bankaya gittiklerinde ve dövizlerini nakit olarak çektiklerinde komisyon vermeyecekler.

Düzenlemenin kaldırılmasına gerekçe olarak da getirilen uygulamanın sitem sağlığına dair şüphe yarattığı nedeniyle ekonomi yönetiminin bankalara gönderdiği uyarma sebebiyle kaldırıldığı açıklandı.

Bankalar ise 25 Ağustos sabahından itibaren nakit döviz çekimlerinde talep ettikleri komisyonları kaldırdı. Bu yeni düzenleme ile birlikte artık kendi hesaplarınızdan döviz çekiminde bulunduğunuz da herhangi bir komisyon ödemeyeceksiniz. Neredeyse 3 hafta öncesinde ise bankaların talepleri doğrultusunda Merkez Bankası döviz işlemlerinde komisyon talep edilmesinin önünü açan bir düzenleme yapmıştı.

Yapılan düzenlemeyle birlikte müşterilerin döviz çekimleri komisyon talepedilecek işlemler arasında sayılmıştı. Fakat Merkez Bankası tarafından yapılan bu düzenleme tartışmalara sebebiyet verdi. Hukukçuların bir kısmı ise bankaların komisyon talep edebilmesi için vatandaşlara önceden bilgilendirme yapma zorunluluğu olduğunu belirtmişti. Bilgilendirmenin ardından ise Merkez Bankası’nın yeni düzenlemesinin uygulanabilir olacağı öne sürülmüştü.

BİR UYARI YAPILMIŞ OLMA İHTİMALİ SÖZ KONUSU

Belirtilen hususta bankacılar ve banka hukuku ile ilgili şahıslar arasında görüş ayrılığı meydana geldiği söz konusu. Vatandaşlar müşterisi olduğu banka şubesine başvurup sahip olduğu döviz bakiyesini nakit olarak almak istediklerinde, şube görevlisi tarafından nakit çekildiği takdirde komisyon ödemesi gerektiği belirtilmekteydi bunun da müşterinin onayını almak ile eşdeğer olduğu bankalar tarafından savunuluyordu. Buna ek olarak bankacılar fiziki ve internet şubelerinde vatandaşlara nakit olarak döviz çekme işlemlerinden komisyon alındığının duyurusunu yaptıklarını müşterilerin bu değişikliği gördükleri ve haberleri olduğunu varsayarak onaylarının alınmış olması için yeterli olduklarını belirtmekteydi.

Bir diğer yandan ise vatandaşlarımızın imzaladığı sözleşmeler de bankaların lehine ifadelerin yer aldığını ve bu sebeple de banka müşterilerinin bir hak iddiasında bulunamayacağından bahsedilmekte. Fakat ekonomi yönetiminin komisyon düzenlemesine dair sistemde sıkıntı çıkaracağı uyarılarının ardından bankaların bu görüşlerinden vazgeçtikleri savunulmakta.

KOMİSYONU GERİ ALANLAR VAR

Uzmanlar ise bir diğer yandan bugüne kadar alınan komisyon ödemelerinin geri iadesinin yapılması gerektiğini savunmakta. Vatandaşlarımız ise komisyon almada sıkıntı yaşarlarsa Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirler.

Konuya dair değerlendirme yapan Özcan Kadıoğlu ise, kendisinden işlem sırasında kesilen komisyon miktarını verdiği dilekçe sonucu geri aldığını bildirdi. Ayrıca Kadıoğlu, bankaların aldıkları ücreti geri iade etmemesi durumunda vatandaşların Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurması gerektiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı