Altın, Gümüşten Sonra Şimdide Bakır Fiyatları Tarihi Rekor Kırıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Altın, Gümüşten Sonra Şimdide Bakır Fiyatları Tarihi Rekor Kırıyor

DÖVİZ

4 Eylül 2020 Cuma 22:26:49

Son Güncelleme: 04/09/2020 22:26:32

Altın, Gümüşten Sonra Şimdide Bakır Fiyatları Tarihi Rekor Kırıyor

Önce altın fiyatları yükselmiş ardından ise gümüş tarihi zirve görmüş yatırımcılarını sevindirmişti. Altın ve gümüşten sonra da bakır tarih zirvesini görüyor. Uzmanlar küresel salgın sonrası değerli metal piyasalarında yaşanan gelişmeleri yorumladı.

Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeler benzer değerleri menkulleri de etkilemiş ve başta gümüş olmak üzere birçok kıymetli madenin fiyatı artmıştı.

Bakır fiyatları da küresel anlamda yaşanan gelişmelerden payını aldı ve altının da değerlenmesiyle birlikte tarihi zirvelere koştu. Yıl başında 6 bin dolar seviyelerinde bulunan bakır ise salgının ilk görüldüğü mart ayında oldukça düşüş yaşamış ve 4 bin 250 dolara kadar düşmüştü.

Piyasaların normale dönmesi için atılan önlemler birlikte de değer madenler hızla artış yaşadı. Bakır ise şu an Londra Metal Borsası’nda ton başına 6 bin 830 dolardan işlem görmekte. Uzmanlar ise bakırdaki bu yükselişi tarihi zirve olarak değerlendirmekte. Uzmanlar ise 2021 yılı için bakırın daha de değerlenmesini ve 8 bin dolar civarına kadar çıkmasını bekliyor. Bakır için yapılan tahminler ise şu an için gittikçe yukarı doğru yükselmekte.

Şu an piyasalar incelendiğinde ise adeta bakırın altın ve gümüşle rağbet ettiğini söylemek yanlış olmaz. Peki bu artışlar neyi gösteriyor? Türkiye için bunun bir anlamı var mı? Ya da bakıra yatırım yapılmalı mı?

Türkiye Maden Meclis Başkanı olan İbrahim Halil Kırşan, bakırın şu an için piyasalarda üçüncü emtia konumunda olduğunu ve altın ile gümüşten sonra en çok değer gören maden olduğunu işaret etti ve bakır fiyatlarının kriz ödemlerin de özellikle de yükseldiğini belirtti. Buna sebep olarak Kırşan, kâğıt paralara güvenin azalması ve güvenli liman görülen altın, gümüş ve bakıra talebin artması olarak yorumladı. Kırşan, sözlerine ise 2011 yılındaki küresel krizi örnek göstererek devam etti ve 2011 yılındaki krizden sonra da bakıra yatırımın ve bakır fiyatlarının arttığını anlattı.

TOBB Halil Kırşan ayrıca bakırda yaşanan gelişmeleri de değerlendirdi;

Kırşan, salgının küresel anlamdaki üretimin lokomotifi konumunda olan Çin’den yayılmasının ve ekonomide çarkların yavaşlamasının altına ve benzerlerine olumsuz etkisi olduğunu söyledi. Kırşan, salgının başlangıç tarihleri olan 2019 yılının sonları ve 2020 yılının ilk çeyreklik döneminde bakır başta olmak üzere kurşun, çinko gibi birçok emtianın fiyatlar da %5 ila %30 gerilediğini aktardı.

Kırşan, 2020 yılının başında 6 bin dolar civarında olan bakır fiyatlarının mart ayıyla birlikte 4 bin 250 dolara kadar derin bir düşüş yaşadığını fakat salgının özellikle de Çin’de kontrol altına alınmasıyla birlikte çarkların tekrar döndüğünü ve bu sayede ilk önce bakırın değerlenerek 5 bin doların üstüne çıktığını ileri dönemlerde de 6 bin doların üzerine yükseldiğini belirtti.

Kırşan, şu an içinse bakırın incelendiğinde son dokuz ayın zirvesinde olduğunu ve Londra Metal Borsa’sında 6 bin 830 dolar değerinden işlem gördüğünü aktardı. 2018 yılının haziran döneminden beri de zirvede olduğun bildirdi.

Türkiye Maden Meclis Başkanı olan İbrahim Halil Kırşan bakırın diğer değerli madenler karşısındaki değerini de yorumladı;

Kırşan, bakırın piyasa da en çok rağbet gören üçüncü emtia konumunda olduğunu, fakat Kasıö 2021 döneminde sonra bakır da düşmeler olduğunu fakat bunun da Çin’de salgının kontrol altına alındığı çarkların tekrar dönemsiyle pozitif halde seyrettiğini açıkladı. Tüm bu yaşanan gelişmelerin bakır fiyatların önemli şekilde rol oynadığını belirten Kırşan, dünya üzerinde yapılan bakır üretimin yarısına yakının Çin tarafından tüketildiğini bu yüzden de temel etkenin bu olduğunu dile getirdi.

Son olarak Kırşan, tedarik zincirinin de dikkate alınarak salgın sonrası dönemde bakıra olan talebin artmasını beklediklerini ve artışın fiyatlardaki devam edeceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı