9 Aralık Dolar Kuru Ne Kadar Oldu? Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

9 Aralık Dolar Kuru Ne Kadar Oldu? Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi?

DÖVİZ

9 Aralık 2020 Çarşamba 15:19:16

Son Güncelleme: 09/12/2020 15:19:21

9 Aralık Dolar Kuru Ne Kadar Oldu? Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi?

9 aralık itibariyle dolar kuru ne kadar olduğunu vatandaşlarımız merak ediyor. Uzman yorumları, dolar da yaşanan son dakika haberleri, teknik analizler ve gündeme dair ayrıntıları haberimizde sizler için derledik. 1 dolar ne kadar sorusunun da yanıtı haberimizde;

9 Aralık günü ile Dolar 7,82 bandından devam ederken de Euro 9,50 bandına yaklaşmış durumda.

Haftaya bakınca ise hafta başından bu yana veriler oldukça az. Dolarda veya diğer döviz kurlarında haraketlilik genel olarak yatay devam ediyor. Merkez Bankası tarafındansa yapılacak PPK toplantısında 100 ila 150 baz puanı bir atış gelmesi bekleniyor. Piyasaların bu beklentisi ile birlikte Türk lirasında satış baskısı daha sınırlı kalıyor.

Piyasalar için önemli olacak bir diğer önemli gelişme ise Avrupa Birliği anlaşmaları ve AB ile Amerika’dan gelebilecek olası bir yaptırım kararı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan tarihi seçimin sonucu, korona virüs salgını ile ilgili artan vaka sayıları, aşı ile ilgili çalışmalar ve Merkez Bankası’nın faiz kararı derken Dolar’da sert düşüşler görülmüştü. Türk lirası hızla değer kazanmış ve özellikle de yabancı yatırımcıyı çekmişti. Dolar’ın ise yeni güne nasıl başladığı hangi gelişmelerden etkilenileceği merak ediliyor. Vatandaşlarımız soruyor dolar almanın zamanı mı? İşte uzmanlarda dolar yorumları;

Amerikan seçimleri ve dünya genelinde artan olumlu aşı haberleri sonrasında küresel ekonominin seyri de değişmeye başladı. Döviz kurlarında ise özellikle Merkez Bankası tarafından en son gerçekleştirilen PPK toplantısında faiz kararı alınması oldukça etkili oldu ve doları hızla düşürdü. Geçen haftalar da ise Dolar kuru 7,7 bandın da yatay bir seyir izlerken bu hafta 7,8 bandı etrafında devam ediyor. Buradaki ana etken FED Başkanı Powell tarafından ortalama enflasyonun açıklanması olmuştu. Birikimleri olanlar ise doların haftayı hatta ay sonunu nasıl kapatacağını merak ediyor. Uzman yorumlarını araştırıyorlar.

Dolar geçen haftayı yatay bir şekilde kapatmıştı. Dünkü kapanışı 7,81 bandında olan Dolar bugün ise güne -0,04 değer kaybı ile başladı.

DOLAR SATIŞ FİYATI: 7,8163 TL

DOLAR ALIŞ FİYATI: 7,8123 TL

EURO VE STERLIN FİYATLARI

Euro bir önceki gün 9,48 bandından kapatmıştı ve bugün de %0,23 artışla güne başladı. Euro ve Sterlin ise öte yandan salgına dair verilen ekonomik teşvik paketleri, Amerikan seçimi ve Avrupa Birliği- İngiltere arasında görüşülen ticaret anlaşmalarından etkilenmeye devam ediyor.

EURO SATIŞ FİYATI: 9,4914 TL

EURO ALIŞ FİYATI: 9,4723 TL

Sterlin ise bir önceki gün 10,46 bandından kapatmıştı. O da Euro gibi güne %0,25 artış ile başladı. Euro’yu etkilen gelişmeler ise Sterlin ’ide etkilemeye devam ediyor.

STERLIN SATIŞ FİYATI: 10,4723 TL

STERLIN ALIŞ FİYATI: 10,4502 TL

UZMANDAN DOLAR YORUMU!

Korona virüs nedeniyle hala kur üzerindeki baskılar devam ediyor. Vatandaşlar da dolar yükselecek mi almak için doğru zaman mı gibi sorular soruyorlar. Uzmanlardan ise dolar yorumu gecikmedi;

Özel Fon Yöneticisi olarak görev alan Rıdvan Baştürk dolar hakkında yorumunu paylaştı. Baştürk değerlendirmesinde, dolar için kritik seviyenin 8,05 bandı olduğunu söyledi. Bu direnç kırılırsa dolarda yükselmenin hızlanacağını aşağı yönlü direnç seviyesinin de 7,75 olduğunu belirtti.

DÖVİZ GEÇEN HAFTAYI NASIL KAPATTI?

FED Başkanı Powell tarafından açıklanan ortalama enflasyon hedefleri sonrasında dolar da yukarı yönde seyir göstermişti. Yine dolar artışındaki bir diğer neden ise Amerika ve Rusya’dan peş peşe gelen aşı açıklamaları oldu.

Dolar ise geçen haftayı 7,80 bandından kapattı. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda uluslararası anlamda da haraketlilik yaşadı. Euro ise geçen haftayı 9,48 bandından Sterlin ise 10,49 bandından kapattı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı