5 Kasım Altın, Dolar ve Euro Kaç TL? Döviz ABD seçim sonuçlarını bekliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

5 Kasım Altın, Dolar ve Euro Kaç TL? Döviz ABD seçim sonuçlarını bekliyor

DÖVİZ

5 Kasım 2020 Perşembe 17:57:23

5 Kasım Altın, Dolar ve Euro Kaç TL? Döviz ABD seçim sonuçlarını bekliyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde seçim gerginliği devam ederken piyasalar yukarı veya aşağı yönlü hareket için seçim sonuçlarını bekliyor. 5 Kasım Perşembe günü itibariyle Kapalıçarşı altın fiyatları, dolar ve euro kaç TL gibi merak edilen soruları sizler için inceledik. Dolar 8,50 lira seviyesine Euro 10 seviyelerine yükselmişken uzmanlar fiyatlar artacak mı azalacak mı sorusunu yanıtladı.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar sabahın ilk saatleri ile tekrar başladı. Kapalıçarşı’dan alınan son dakika güncel altın fiyatlarını ise sizler için derledik. Altın, küresel anlamda belirsizlik devam ettikçe yükselmeye, değer kazanmaya ve yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Korona virüs gelişmeleri nedeniyle altınsa haraketlilik tekrardan başladı. Bazı ülkelerden gelen tekrar kapanma ve karantina haberleri ise altının fiyatının küresel anlamda yükselmesine eden oldu. Korona virüsü nedeniyle küresel anlamda pozitif vakalar arttıkça altında güvenli liman olarak ön plana çıkmaya devam ediyor. Üstelik ABD seçimleri nedeniyle de dolar kuru tamamen seçimlere göre şekil alıyor. Altın ise bura da tekrardan daha güvenilir bir yatırım alanı olarak ortaya çıkıyor.

Peki 5 Kasım 2020 tarihi ile birlikte ons altın ne kadar oldu? Çeyrek altın ne kadar? Tam altın ne kadar? 22 ayar bilezik ne kadar oldu? Son dakika Kapalıçarşı’dan gelen rakamlar!

Altın fiyatları her an değişmeye devam ediyor. Vatandaşlarda bu sebeple özellikle yatırımları varsa her gün altın fiyatlarındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. 5 Kasım 2020 altın fiyatları ise şöyle;

5 KASIM ALTIN DOLAR EURO FİYATLARI

Son dakika güncel altın fiyatları ise şöyle;

22 AYAR BİLEZİK alış fiyatı Kasım 2020 itibariyle 467 Türk lirası olan 22 ayar bilezik satış fiyatı ise 485 Türk lirası.

ATA ALTIN alış fiyatı ise bugün itibariyle 3 bin 441 Türk lirası olarak belirtilirken satış fiyatı da 3 bin 470 Türk lirası oldu.

CUMHURİYET ALTINI

Cumhuriyet altını ise haftanın başında alış fiyatı 3 bin 381 Türk lirasıydı fakat hafta sonuna doğru Cumhuriyet Altın’ın alış fiyatı yükselerek 3 bin 436 Türk lirasına kadar çıktı. Satış fiyatı ise 3 bin 488 Türk lirası.

TAM ALTIN

Tam altın ise 5 Kasımitibariyle alış fiyatı 3 bin 317 Türklirası olurken satış fiyatı da 3 bin 382 Türk lirası.

YARIM ALTIN

Yarım altın hafta başına alış fiyatı olarak bin 658 Türk lirası ile başlamıştı ve yükselerek 1 bin 679 Türk lirası oldu. Satış fiyatı ise 1 bin 697 Türk lirası yine.

ÇEYREK ALTIN

Düğünlerin gözdesi olan çeyrek altın haftanın ilk gününde 829 Türk lirasından alıcı bulurken bugün 839 Türk lirasına yükseldi ve satış fiyatı da 848 Türk lirası oldu.

GRAM ALTIN

5 kasım itibariyle gram altın alış fiyatı 517 Türk lirası ve satış fiyatı da yine 517 Türk lirası olarak kaydedildi.

Dolar tarihi seçimin sonucunu bekliyor!

Dolar- Türk lirası kuru 8 ,40 ila 8,50 bandından yükselmeye devam ediyor. Anlık olarak 1 dolar 8,45 Türk lirasına eşit. Amerikan seçimlerinden gelecek her haber ise doların yeniden şekillenmesine neden oluyor.

Küresel piyasalar da ve Dolar-Türk lirası kurundaki denge tamamen Amerikan seçimlerine odaklanmış durumda. Seçimlerin hala belirsizlik şeklinde devam etmesiyle de dolar küresel anlamda düşüş ile güne başladı.

Piyasalar da Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları devam ediyor fakat gözler 19 Kasım’da gerçekleştirilecek faiz toplantısında. Fakat piyasa uzmanları Joe Biden’ın kazanması durumunda Merkez Bankası’nın olağanüstü bir ara toplantıya gitmesinin de ihtimal olduğunu savunuyor.

Dolar ise 4 Kasım günün 8,42 ila 8,52 Türk lirası arasından gidip gelerek geride bıraktı dolar kurunda aşağı ve yukarı yönlü hareketlenmeler ise bu hafta başından beri devam ediyor. Sadece iç piyasalar da değil küresel piyasalarda da Dolar yeni konumunu bulmaya çalışıyor.

Piyasalar ise yine Merkez Bankası’nın faiz artırımını 19 Kasım’ı beklemeden yapacağı yönünde şekillenirken en büyük gelişme şüphesiz Amerikan seçimleri olarak ortaya çıkıyor.

Demokrat Parti Adayı olan Joe Biden, önemli eyaletlerden olan Michigan ve Wisconsin eyaletlerini aldığın galibiyetine kesin gözüyle baktığını açıklamıştı fakat Donald Trump seçimleri kazanma ihtimalinin azalmasıyla birlikte dava açtı ve oyların yeniden sayılmasını talep etti.

Joe Biden ise geç saatlerde yaptığı açıklamasında oy sayımı tamamlandığında kazananın kendisi olacağını belirtti.

Bir diğer yandan ise küresel piyasalar da Trump açıklamaları ve sonuçları mahkemeye taşıma kararına göre yeniden şekil almaya başlıyor. Eğer bu ihtimal olursa Amerikan Başkanı’nın belli olmaması ve bunu yaratacağı belirsizlikle birlikte uzmanlar Dolar’da set düşüşlerin meydana gelebileceğini ön görüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise yaptığı açıklamalarında döviz kurunda beklentilerin üstünde seyretmediğini ve dolara müdahalenin henüz söz konusu olmadığını açıkladı.

Ekonomide ise Merkez Bankası’nın dile getirdiği rekabetçi Türk lirası söylemleri hala devam ediyor. Fakat öte yandan yabancı yatırımcıların portföylerinde ise azalışlar devam ediyor.

YABANCILAR TL’Yİ TERK EDİYOR

Uzun bir zamandır ise TL cinsi iç borçlanma piyasasında yabancılar %20 ila %25’lik bir yüzdeye sahipken bu oran %3’e kadar gerilemiş durumda.

2019 yılından bu yana düşüş yaşamaya devam eden rezervlerle ilgili de soru işaretleri yükselmeye devam ediyor.

MERKEZ SIKILAŞTIRMA ADIMLARINA DEVAM EDİYOR

Merkez Bankası ise öte yandan cuma günü itibariyle BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik fonlamayı sıfıra çekti.

Merkez Bankası swap piyasasındaki TL faizini ise 150 baz puan arttırdı ve %13,25 oranına çıkardı.

Ağırlıklı fonlama maliyeti de dün itibariyle 5 baz puanı arttı ve %13,99 seviyesine kadar çıktı. Bu da 2019 Aralık döneminde sonra en yüksek oran demek.

PİYASALAR NET ADIMLAR BEKLİYOR

TL faizleri ise gecelik vadede %14,75’e kadar yükseldi. Piyasalar ise şu an için yabancı yatırımcının buna nasıl tepki vereceğini bekliyor. Bankacılar ise çoğunluk olarak atılan bu adımların TL’deki değer kaybının önüne geçtiğini savunuyorlar.

Fakat piyasaların beklentisi Merkez Bankası’ndan net adımlar. Merkez Bankası ise şu an bir değişiklik olmazsa bir sonraki toplantısını 19 Kasım’da gerçekleştirecek. Piyasalar ise bu toplantı da Merkez Bankası’nın özellikle açıklanan enflasyon verileri nedeniyle büyük bir faiz artırımına gitmesini bekliyor.

Yine bazı uzmanlar ise Amerikan seçimlerine, jeopolitik gelişmelere ya da Dolar’ın 8,50 bandını aşmasıyla birlikte erkenden yapılacak toplantının olası olduğunu savunuyor.

BORSA HAKKINDA

QNB Finansbank’ın okurlara sunduğu analiz ekonomik toparlanmanın küresel piyasalar bazında hızla sürdüğünü belirtiyor. Bu gelişmelere göre analizlere dayanarak endeksin 1162 bandında gidişatını sürdüreceği, devamında ilk yükseliş planıyla beraber 1182 bazına ulaşacağı öngörülüyor. Ahlatcı yatırım yaptığı bildiride gözlerinAmerika Birleşik Devletleri’nde yapılan başkanlık seçimlerine çevrildiğini vurguluyor. Bu seçim ve salgının getirdiği etkenlerin piyasadaki fiyatlandırma üzerine Perşembe gününden itibaren tam anlamıyla etkilerini görmeye başlayacağımızı belirtiyorlar.

Başkanlık seçimi öncesi güne yükselişle başlayan endekslerin neredeyse tümü günü artıda tamamladı. Endekste yükseliş yaşanması durumunda piyasanın 1.174 ve 1.180 seviyelerinde direnç göstermesi beklentiler arasında. Piyasada bir direnç seviyesi oluşması durumunda beklenen olası satışların gerçekleşmesi ile endeks gerileyebilir. Bu durumun yaşanması halinde ise 1.160 ve 1.152 destek seviyelerine gerilemesi ve bir süre bu seviyede seyir yaşanması öngörülüyor. Olası destek seviyeleri için 1.160, 1.152, 1.145 direnç seviyeleri için ise 1.174, 1.180, 1.190 hedef gösterildi.

DOLAR KURUNDA BEKLENEN GELİŞMELER

Işık Menkul’ün dolara yönelik yayınladığı değerlendirme ise şu şekilde;

Döviz kurunda geçtiğimiz günün sabahında 1 doların 8.51 Türk lirasından fazlasına karşılık geldiği saatler yaşanırken hemen sonrasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçiminde Donald Trump’ın delege sayısında yükseliş gözlemlendi.

Bu olay sonrasında dolar kuru 8,38 seviyelerine gerileme yaşadı. Gün içerisinde delege sayısına yönelik dengelenme yaşanması sonrasında ise dalgalanma tekrar artarak 8,42 seviyelerine ulaştı ve bu şekilde günü sonlandırdı.

ABD başkanlık seçimlerinin dolar kuru üzerinde önemli etkileri bulunduğu ve bu etkilerin yarattığı dalgalanmanın bugün de devam edeceği beklentisi ile beraber, FED/FOMC tarafında alınacak kararlar da küresel anlamda piyasalarda önemli etkileri olacak değişkenler arasında.

Dış etkenler kadar iç politikanın da dolar kuru üzerinde değişkenlik yaratma ihtimali olduğu vurgulanıyor. QNB Finansbank’ın yaptığı analize göre ise dolar kurunda beklenen geri çekilmelerin gerçekleşmediği, 8.39 seviyesinin ara destek durumunda olduğu ve tüm zamanların en yüksek oranı 8.54 ün direnç seviyesi olarak belirlendiği açıklandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı