2021 Dolar Yorumu Geldi! Yeni Yılda Dolar Kuru Kaç TL Olacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 Dolar Yorumu Geldi! Yeni Yılda Dolar Kuru Kaç TL Olacak?

DÖVİZ

7 Aralık 2020 Pazartesi 18:50:21

Son Güncelleme: 07/12/2020 19:00:12

2021 Dolar Yorumu Geldi! Yeni Yılda Dolar Kuru Kaç TL Olacak?

Pandemi süreciyle birlikte dolar kurunda başlayan sert yükseliş geçtiğimiz haftalarda yerini düşüş trendine bıraktı. Merkez Bankası faiz arttırma kararıyla birlikte bir düşüş yaşayan dolar kuru için uzmanlar endişeli. 2021 yılında dolar kaç TL olacak?

Uzmanlardan Amerikan dolara dair açıklamalar geldi. Olası Amerikan yaptırımları sonrasında doların durdurulamayacağı ön görülüyor. Dolardaki artışla birlikte faiz artırımının da kaçınılmaz oluğunu söyleyen uzman isimlerden Selçuk Geçer dolar kuruna dair değerlendirmelerini paylaştı. İşte tüm ayrıntılar haberimizde;

Dolar kurunu 2021 yılında neler bekliyor? 

Her kesimden vatandaşımız artık ekonomiyle daha da ilgilenir oldu. Gerek Merkez Bankası faiz kararları gerekse dolar kuru her kesim vatandaşımız tarafından yakından takip ediliyor. Dolar kuruna dair ise gelişmeler ve ileriki süreçte yaşanacaklara dair uzmanlardan sık sık değerlendirmeler geliyor. Gerek esnaflar gerek küçük-büyük yatırımcılar gerekse halkımız bu yorumları okuyor ve değerlendiriyorlar. Bizde sizler için uzmanlarda biri olan Selçuk Geçer’in değerlendirmelerini paylaştık. İşte ayrıntılar;

Uzman isme göre Amerikan yaptırımları sonrasında faiz kararları üst üste gelecek fakat bu da yeterli olmayacak. Dolar yükselmeye devam edecek. Amerika’nın olası adımları ve ekonomik anlamda değerlendirmeler ise şu şekilde;

Uzman isim piyasaya dair değerlendirmelerini sosyal medya üzerinden de paylaştı. Uzman ekonomist Türk lirası ve Dolar kurunun ileride nasıl bir süreç izleyeceğine dair görüşlerini yazdı.

UZMAN İSİMDEN ABD YAPTIRIMLARI VE DOLAR TL AÇIKLAMASI

Dolar kuru bir süredir yatay şekilde seyrine devam ediyordu. Fakat özellikle yeni yıl ve yeni ekonomik adımlar ile birlikte Dolar kurunun nasıl şekil alacağı merak konusu. Merkez Bankası’nın kasım ayında aldığı faiz kararının ardından dolar kuru düşüşe geçmişti şimdi ise gözler bir yandan aralık ayında gelecek PPK kararın da hem de aşı çalışmalarında.

Yine bu süre zarfında ABD ve Türkiye ilişkileri de son derece önemli. Uzman isimde özellikle bu konuda hakkında değerlendirmeler de bulundu;

Uzman isme göre dolar 7,80 üzerini gördü ve bu durumun etkisinde kaçış o kadar da kolay değil. Türkiye makro anlamda ekonomik ve siyasi problemleri sürdürüyor ve borç alımı gerçekleşmiyor ve bunun yanında ileriki süreçlerde Amerika tarafından Türkiye’ye yönelik ciddi yaptırımlar uygulanabilir. Uzman isme göre tüm bunlar ülkeyi ciddi anlamda sıkıntıya soracak problemler. Dolar 7,86 bandı ise yarın öbür gün 7,90 ila 7,95 bandına da çıkar diyen isim tekrar 8 lira üstünün bu koşullarda çok da zor olmadığını hatta 8,50 seviyesinin bile görülebileceğini aktardı.

FAİZ ARTIŞI ÇARE OLUR MU?

Uzman isim faiz artışı konusunu da değindi. Uzman isim Merkez Bankası tarafından atılacak yeni bir faiz adımının çare olup olmayacağı konusunda da değerlendirmeler de bulundu. Uzman isme göre dolar kurunun böyle bir durumda düşse bile 8 Türk lirası üzerine görme riskinin devam edeceğini aktardı.

Ayrıca uzman isim dış borçlara da değindi. Dış ticaret açığının uzun vade de 40 milyar kısa vade de ise 182,5 milyar dolar olduğunu belirtti. Altına olan talebinde arttığını ve bu gidişle doların kısa vadede 8,60 bandını geçeceğini söyledi. Euro’nun ise 10 bandının üstüne çıkacağı tekrar 11 bandını zorlayacağı değerlendirmelerinde bulundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı