12 Kasım Dolar Kuru Fiyatı Bıçak Sırtı! Teknik Analiz ve Uzman Yorumları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

12 Kasım Dolar Kuru Fiyatı Bıçak Sırtı! Teknik Analiz ve Uzman Yorumları

DÖVİZ

12 Kasım 2020 Perşembe 12:14:21

12 Kasım Dolar Kuru Fiyatı Bıçak Sırtı! Teknik Analiz ve Uzman Yorumları

Hazine ve Maliye Bakanı, Merkez Bankası Başkanı değişikliği sonrasında Türk Lirası değer kazanmaya devam ediyor. Hafta başından itibaren dolar kuru ve altın fiyatlarında sert düşüşler gözlemleniyor. 12 Kasım Perşembe günü piyasaların açılmasıyla birlikte dolar kuru ve altın fiyatlarında düşüşler devam etti. İşte son dakika döviz kuru ve uzmanların alım yapacaklar için tavsiyeleri.

Dolar kurunda sert düşüşler devam ediyor! TL değer kazanıyor! Kura dair son durum ve analizler ise şu şekilde;

Geçen hastanın son işlem gününde dolar rekor tazelemiş ve 8,58 seviyesine kadar çıkmıştı. Vatandaşı, piyasası ve hükümeti endişelendiren bu durum sonrasında ise Ekonomik yönetim alanında bazı radikalar kararlar alındı. Merkez Bankası eski başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması ile birlikte piyasalar olumlu tepki vermiş ve dolar düşüşe geçmişti. Naci Ağbal’dan gelen olumlu mesajlar, BDDK tarafından atılan swap hamlesi ve Cumhurbaşkanı’nın ekonomide yeni dönem mesajlarıyla birlikte piyasalar güven gelmiş ve TL yükselmeye tüm hızıyla devam etmişti. 12 Kasım’da ise kur 7,83 bandından devam ediyor.

KURDA SON DURUM

Dolar: 7,83

Euro: 9,23

Gram Altın: 469 Türk lirası

Öte yandan Borsa İstanbul dün 1.243 ile kapanış yaptı ve tüm zamanların rekorunu da kırmış oldu. Bunun ardından da Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak görev yapan Hakan Atilla’nın istifa haberleri sosyal medya mecralarında hızla yayılmaya çalıştı. Bu yalan haber, algı operasyonuna karşın BIST 100 endeksinde yükseliş devam etti. BIST 100 endeksi ise dün akşam piyasayı %3 artış ve 1.280 puandan rekor tazeledi ve kapattı. Borsa İstanbul’dan resmî açıklama ise gecikmedi ve Hakan Atilla ile ilgili olan istifa haberlerinin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

TÜRK LİRASINDA TIRMANIŞ SÜRECEK

Öte yandan konunun uzmanları ise yeni ekonomi yönetiminin piyasaya güven verdiği ve 19 Kasım’da yapılması planlanan PPK toplantısının önemli olduğunu vurguladılar. Murat Demiröz Borsada bugüne kadar yaşanan düşüşlerin spekülatif olduğunu ve hisse senetlerinde fiyatları aşağı indiren temel sebebin de döviz kurunu yukarı çıkaran temel sebebin de spekülatif hareketler olduğu yorumunu yaptı. Gerçekten uzak algılarla pozisyon aldıklarını PPK ile uygulanacak politikanın da belli olunca pozisyonlarına göre şekil alacağını belirten Demiröz, genel beklentinin ise kurdaki yükselişe müdahale edecek önlemler olduğunu belirtti.

PPK TOPLANTISI BEKLENİYOR

Demiröz aynı zamanda yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın eldeki bütün araçları kullanacağız sözlerini hatırlattı ve bunların piyasa da güvenli bir ortam oluşturduğunu söyledi. Aynı zamanda Demiröz ilerideki hafta alınacak kararların mühim olduğunu çünkü yatırımcıların döviz hesaplarını bozdurup TL hesaplarına döndüklerini bu sebeple de hisse senetleri ve tahvil fiyatları yükselirken dövizin düştüğünü açıkladı. Fakat beklenen karar gelmemesi durumunda tekrardan dolara dönüş olacaktır.

ETKİLİ ADIMLAR ŞART

Diğer bir uzman isim Enver Erkan ise Merkez Bankası’nın cidid bir sınavdan geçtiğini vurguladı ve alınacak kararların belirleyici olduğunu söyledi. Erkan, ekonomi kararları alan kurumların normalleşme adımları arması gerektiğini, şu an umut verici bir durum olduğunu söyledi. Ayrıca Erkani yeni gelen isimler ve ilk mesajların piyasalar tarafından beğenildiğini ve güvenin test edildiğini fakat hala etkili adımların şart olduğunu söyledi.

ŞİRKETLERE TANITIM DESTEĞİ

Borsa İstanbul ise yeni bir hizmete daha adım attı. Yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla videolar yayımlandı. Genel Müdür Hakan Atilla, videolardan yeni başlayan yatırımcıların şirketler hakkında temel bilgileri almaları için en doğru şekilde hazırlandıklarını söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı