11 Kasım dolar kuru ne kadar? Dolar ve altın fiyatları dibe gidiyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

11 Kasım dolar kuru ne kadar? Dolar ve altın fiyatları dibe gidiyor

DÖVİZ

11 Kasım 2020 Çarşamba 18:11:13

11 Kasım dolar kuru ne kadar? Dolar ve altın fiyatları dibe gidiyor

Dolar, altın, euro ve sterlin için 11 Kasm Çarşamba günü hareketler saatler yaşanmaya devam ediyor. Berat Albayrak istifası sonrasında dolar kuru ve altın fiyatlarında düşüş tüm hızıyla devam ediyor. Dolar kuru bugün 7,87 TL, gram altın 468 liraya kadar geriledi. Uzmanlar ise piyasada yaşanan son dakika gelişmeleri ve fiyat tahminlerini yorumladı.

ABD seçimleri sonrasında dolar düşüş devam ediyor. Berat Albayrağ’ın istifası ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı’nın atanması üzerinde son zaman da doları etkileyen birçok faktör vardı. Merkez Bankası’nın ise doları düşürmek için çalışmaları devam ediyor. Piyasalar da tüm bu gelişmeler yaşanırken yatırımcılar da ne olup biteceğini izliyor. Vatandaşlar merak ediyor 11 Kasım dolar ne kadar? Dolar düştü mü? Dolar düşmeye devam edecek mi? Yeni Maliye ve Hazine Bakanı’nın dolar etkisi ne? İşte 11 Kasım Dolar ve uzman analizler;

TÜRK LİRASINDA REKOR DEĞER ARTIŞI

Türk lirasında 2018 yılından bu yana en yüksek artış göründü. Türk lirası %5 üzerinde değer kazandı bu durum da yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeden geçmedi. Gözler ise 19 Kasım da yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal başkanlığından toplanacak PPK toplantısında. Piyasalar ise Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesini bekliyor. Kur ise 11 Kasım gününe yükseliş ile başladı.

Türk lirasında değer artışı ise ekonomik anlamda atılan adımlarla desteklenmesi yönünde piyasa beklentisi var. Ekonomi politikalarında değişim olup olmayacağı hem yerli hem de yabancı yatırımcı tarafından yakından takip ediliyor. Türk lirasının değer artışı da varlık fiyatlarındaki yükseliş hissesi, tahvil, CDS gibi piyasalarda da derinden hissedildi.

1 DOLAR NE KADAR? 11 KASIM DOLAR KURU

Dolar ise 7,89 Türk lirasından işlem görüyor.

Euro ise 9,26 seviyesiyle 11 Kasım günü işlem görmeye devam ediyor.

Son olarak altının gramı ise 471 Türk lirası.

İÇ GELİŞMELER TÜRK LİRASINI ETKİLEDİ

Merkez Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması ve hükümette önde gelen ekonomistlerden biri olan Naci Ağbal’ın göreve getirilmesi ile birlikte Türk lirasında değer artışları başlamıştı. Ardından ise son dakika gelişmesiolarak Berat Albayrağ’ın istifası ve yeni ekonomi bakanı olarak Lütfi Elvan’ın atanması Türk lirasını ve kuru oldukça etkiledi. Türk lirası ise dün dolar karşısındaki değer artışı %6 bandına kadar çıksa da %5 seviyelerinde günü kapattı.

Bankacılar ise değerlendirmelerinde Türk lirasının Londra’da TL pozisyonlarında gün içinde kayda değer artış gösterdiğini vurguladılar.

YABANCI YATIRIMCILAR

Özel bir bankanın döviz müdürü ise Türk lirası ve yaşanan diğer gelişmeler için şu yorumları paylaştı;

Döviz piyasalarında yapılan işlemlere bakıldığında en büyük yatırımın yabancı yatırımcılardan geldiğinin görüldüğünü ve yine hem bireysel döviz alış ve satışları olduğunu belirtti. Uzman isim kurumsal olarak döviz alımının olduğunu kuru 8,5 Türk lirası seviyesinden 8 Türk lirasına düşüşündeki temel nedenin yabancı pozisyonlar olduğunu vurguladı. Ayrıca uzman isim zamanlamanın çok doğru olduğunu ve yeni ekonomik haraketlilikle bu değer artışının uzun süre devam edebileceğini ilk sınavın da 19 Kasım olacağını belirtti.

NACİ AĞBAL İLK SINAVINI 19 KASIMDA VERDİ

Piyasalar ise hala ekonomi yönetiminde gerçekleştirilen değişimlere göre pozisyon almayı bekliyor. Siyasette yaşanacak yeni atamalar da yine kuru etkileyecek. Fakat Türk lirası ve kur şu an için 19 Kasım’daki PPK toplantısına odaklanmış durumda.

Ağbal göreve geldikten sonraki ilk açıklamasında istikrar için eldeki tüm araçların kullanılacağını belirtmişti. 19 Kasım PPK toplantısını işaret eden Naci Ağbal gerekli kararların alınacağını belirtti. Piyasalar ise yeni başkanın bu sözlerini faiz artırımı olarak yorumlarken bir kısım ise son dakika gelişmelerinin bu karar üzerinde etkisinin olacağını söylüyor.

Atama ve istifa haberleri öncesindeyse Türk lirası son 3 yılda dolar karşısında %55 değer kaybına uğramıştı. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte 22 gelişmekte olan para birimi içinde Türk lirası en çok değer kaybeden para birimi olmuştu. Türk lirası sadece bu yıl %30 değer kaybetti.

UZMAN YORUMLARI

İnfo Yatırım;

Kurda ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler sonrasında dolar sert geri çekilmelerin yaşandığı belirtilen değerlendirme de aynı zamanda yeni Başkan Naci Ağbal’ın açıklamalarının da önemli olduğu belirtildi.

İnfo Yatırım, Dolar-Türk lirası kurunda 8,50 seviyesinin üstüne çıkılması fakat burada doların tutunamaması ve 8,48 bandından düşmesiyle birlikte de satışların hazırlandığını belirtti. Dolar- Türk lirası kurunda eğer 8,25 bandı geçirilirse doların yeni değerinin 8,30 ila 8,38 arasında olacağını fakat 8,25 seviyesinden aşağı yönünde bir hareketlenme olursa da yeni değerin 8,08 ila 8 Türk lirası arasında olabileceğini vurguladı.

QNB Finansbank

QNB Finansbank hazırladığı analizde ise gelişmekte olan para birimlerinin değer kazanarak güne başladığını belirtti ve dolar kurunda iki kez görülen 8 bandının destek konumunda olduğunu açıkladı. Eğer dolar 8,12 seviyesinin üstüne çıkarsa 8,30 seviyesini test edeceği yorumlandı.

11 Kasım Çarşamba 2020 döviz kurları

  • Amerikan doları 7,89
  • Euro 9,26
  • İngiliz sterlini 10,41
  • İsviçre frangı 8,58
  • Japon yeni 0,750
  • Suudi Arabistan riyali 2,09

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı