100 Dolar Ne Kadar Eder? Bugün Dolar Alacaklar Dikkat - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

100 Dolar Ne Kadar Eder? Bugün Dolar Alacaklara Uyarı

DÖVİZ

13 Aralık 2020 Pazar 21:52:23

Son Güncelleme: 14/12/2020 22:56:23

100 Dolar Ne Kadar Eder? Bugün Dolar Alacaklara Uyarı

En yüksek ABD banknotu 100 dolar 2021 yılı itibariyle değer kazanmaya devam ediyor. Merkez Bankası kararı sonrasında 100 dolar kaç TL sorusu vatandaşlarımız tarafından merak edilirken, uzmanlar yeni yılda 100 dolar ne kadar eder sorusunun yanıtını paylaştı.

2013 yılında itibaren sert yükseliş yolculuğuna başlayan dolar kuru Covid19 pandemisinin başladığı tarihe kadar 3,80 TL seviyelerine kadar yükselmişti. Pandemi sonrasında ise sadece 8 ay gibi kısa bir sürede 8,55 TL seviyesine kadar yükseldi. Sert yükselişlerin ardından ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaşlara elindeki doları satmaları konusunda çağrıda bulundu. Bu çağrı bir haftalık bir etki gösterse de trendin kırılması için yeterli olmadı. Bu süreçte 100 dolar 560 Türk Lirasına denk geliyordu. Dövizde yaşanan artış Türkiye Ekonomisi’ni günden güne daha da zor bir duruma sokarken Merkez Bankası swap anlaşmalarıyla piyasaları baskılamaya çalıştı. Başta Katar olmak üzere bir kaç ülkeyle swap anlaşması gerçekleştirsekte dolar kuru fiyatını düşürmek için buda yeterli olmadı.

Piyasalarda ilk sert düşüş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve Merkez Bankası başkanının değiştirilmesiyle gerçekleşti. Göreve gelir gelmez yeni Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın faiz yükseltme kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukukta, ekonomide reform açıklamalarıyla birlikte 100 dolar 752 TL seviyesine kadar geriledi.

100 Dolar Ne Kadar Eder?

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz arttırma kararı kısa vadede etkisini gösterse de uzun vadeli dolar yükselişini engelleyemedi. Amerika tarafından uygulanmasına karar verilen CAATSA yaptırımları Türk Lirası’nın değer kaybetmesinde ciddi bir rol oynadı. Merkez Bankası net döviz rezervinin eksi 50 milyar dolar seviyesine gerilemesi, ABD yaptırımı ve pandemi sürecinin olumsuz etkileriyle birlikte Türkiye Ekonomisi geri dönüşü çok zor bir noktanın içine girdi.

Pandeminin başlamasıyla birlikte şahlanan altın fiyatları yatırımcının gözdesi olmuştu. Dünya çapında altının fiyatını belirleyen ONS/dolar fiyatının yükselmesi, aynı zamanda Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesiyle birlikte 8 aylık dilimde altın yatırımcısına yüzde 35 e yakın bir net kazanç sağladı. Yıl sonu itibariyle ise aşı haberlerinin çıkması, dünya çapında ilk aşılama işlemlerinin gerçekleşmesiyle birlikte altın fiyatlarına gerilemeye şahit olduk. Böylece birçok vatandaşımız yatırımlarını altından çekerek dolara yatırma yoluna girdi.

Her gün kurda hareketli saatlerin yaşanması nedeniyle 2021 yılı itibariyle vatandaşlarımız 100 dolar ne kadar eder sorusunun yanıtı aramaya başladılar.

Bugün itibariyle 100 dolar 786,12 TL üzerinden işlem görmektedir.

100-dolar-kac-tl

2021 Yılında 100 Dolar Ne Kadar Olacak?

Yeni yılın gelmesiyle birlikte yatırımlarını nerede değerlendireceğini merak eden vatandaşlarımız 100 dolar kaç TL olacak sorusunun cevabını araştırıyorlar. Uzmanlar ise 2021 yılında dolara yatırım yapacaklar için uyarılarda bulundu. İşte uzman yorumlarıyla yeni yılda kurdaki beklentiler;

Uzman açıklamalarına göre Türkiye’nin makro ekonomik ve siyasi problemleri tüm hızıyla devam ediyor. Amerika tarafından yaptırım uygulanması, Avrupa’yla kötü ilişkiler, dış ticaret açığının uzun vadeli 40 milyar dolar kısa vadeli 182,5 milyar dolar olması nedeniyle yeni yılda kurda yeniden ciddi artışlar bizleri bekliyor. Yılın ilk çeyreğinde dolar kurunun 8,60 TL, euronun ise 10 lira üzerine tırmanacağı bekleniyor. Böylece 100 Amerikan Dolar 860 Türk Lirası denkliği bekleniyor.

100-dolar-ne-kadar-eder

Yukarıdaki grafik 2008 yılında 1,17 TL olan dolar kurunun günümüze kadar yükselişine ait grafiktir.

Kısa Vadeli Yatırımcılar Dikkat!

Sert bir yükselişin ardından geri çekilmeye giden dolar kuru için uzmanlar hala dip fiyatların bulunmadığını ifade ediyorlar. Bu yüzden önümüzdeki günlerde 7,15 – 7,35 TL seviyelerine kadar bir geri çekilme görebiliriz. Bu fiyatların ardından beklenti yeniden 8 ve ardından 8,50 TL seviyelerinin test edilmesi yönündedir. Bu senaryonun gerçekleşmesiyle birlikte vatandaşlarımız 100 dolar = 715 TL üzerinden alım satım yapabilirler. Vatandaşlarımızın bu süreçte yakından takip etmesi gereken konular;

  • CAATSA Yaptırımı
  • Merkez Bankası Faiz Kararı
  • Merkez Bankası Güncel Döviz Rezervi
  • Türkiye’nin pandemiyle mücadele süreci
  • Yeni ABD Başkanı Joe Biden Türkiye açıklamaları

Sizde dolar kuru hakkındaki fikir ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı