1 dolar 7,50 TL mi oldu? 9 Eylül Çarşamba Dolar ve Euro fiyatlarında yaşanan son dakika gelişmeleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

1 dolar 7,50 TL mi oldu? 9 Eylül Çarşamba Dolar ve Euro fiyatlarında yaşanan son dakika gelişmeleri

DÖVİZ

9 Eylül 2020 Çarşamba 19:12:53

Son Güncelleme: 09/09/2020 17:13:11

1 dolar 7,50 TL mi oldu? 9 Eylül Çarşamba Dolar ve Euro fiyatlarında yaşanan son dakika gelişmeleri

Bir yandan altın fiyatların da yavaş yavaş bir düşme yaşanırken dolar kurunda da tam tersi yönünde yükseliş devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan tedbirler ve kura karşı yapılan müdahalelere karşın kurdaki tehlikeli yükseliş yavaş yavaş da olsa devam ediyor.

Son olarak Dolar- Türk lirası kur bandına baktığımız da ise Dolar’ın 7,49 bandını aştığı görüldü.

Bu yükselen kur da hem vatandaşı hem de yatırımcıları da oldukça korkuttu. Peki dolar 7,50 bandını aşar mı? Kur neden yükseliyor? Merkez Bankası’nın bir sonraki hamlesi ne olur? Faiz oranları yükselir mi?

Dolar kurunun 7,49 bandına yaklaşmasıyla birlikte birçok vatandaş sabahın erkan saatlerinden itibaren doların 7,50 bandını aşıp aşmayacağını merak etmeye başladı.

Türk lirasını, Dolar karşısında korumak adına Merkez Banaksı tarafından atılan sıkılaştırma adımlarına ve faiz desteğine karşın dolar kurundaki tehlikeli yükseliş yavaş yavaş da olsa devam ediyor.

DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ

Merkez Bankası tarafından alınan önlemlere rağmen dolar kurunda henüz istenilen düşüş ve sabitlenme yakalanmış değil.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı tarafından alınan tüm tedbirlere ve yapılan üstü kapalı faiz müdahalelerine karşın dolar kurunda yükselişler devam ediyor.

Uluslararası alan incelendiğinde ise dolar kurunu etkileyen en önemli olaylardan biri de Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki doğalgaz arama çalışmaları ve bu alanda ülkeler arası yaşanan gerginlikler. Özellikle bu siyasi olaylar ve Türkiye’nin sabit tavrı doları körüklemeye devam ediyor.

Dolar kuru ise 7,49 bandını da aşarak bir kez daha tarih rekorunu kırdı. İlk kritik direnç noktası olarak görülen 7,50 Türk lirası seviyesi de zorlanmaya başlandı.

Yaşanan son gelişmelere bakıldığında ise Döviz kuru şu şekilde;

Amerikan doları alış 7,4883 ve satış ise 7,4922

Euro da ise alış 8,8099 ve satış ise 8,8154

Yaşanan gelişmelerle birlikte dolar kuru 7,49 bandına gelirken satış fiyatı olarak 7,4922 Türk lirasından işlem görüyor. Euro kuruna bakıldığında ise yükseliş devam etmekte ve Euro 8,8099 Türk lirasından alış ve 8,8154 Türk lirasından da satış yapılmakta.

DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Son zamanlarda aşı konusunda hem Rusya’dan hem de Amerika’da açıklamalar gelmesi nedeniyle ellerinde altın olan yatırımcılar güvenli limanlarını terk ederek nakit dönmekte. Bu durumda rezerv para birimi olan Dolar kurunda yükselişlerin yaşanmasına neden oluyor.

Bir diğer etken ise Amerika’da yaklaşan seçimler öncesinde Çin ile olan ticaret savaşının tekrar masaya getirilmesi ve bununla birlikte de Çin hükümetinin geri adım atmayıp sert açıklamalar da bulunması.

Siyasi gelişmelerin dışında ise korona virüs salgının yaşanan belirsizlik ve küresel çapta kış aylarının gelmesinden önce yaşanan ileri derecedeki vaka artışları ve salgının giderek daha tehlikeli düzeylere gelmesi dolar kurunda yükselişe neden oluyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı