Döviz Kuruyla Mücadele Bitmiyor! Mücadelede Yeni Yöntemler Açıklandı

Döviz kurunun sürekli olarak artması Türk lirasının değerinin azalmasına neden oluyor. Bunun üzerine döviz kuruyla mücadele devam ediyor. Yeni yol haritası belirlendi.

Ekonomi 28.01.2022 - 12:26 28.01.2022 - 12:26 Serhat Karaman

Türk lirası son zamanlarda ciddi bir değer kaybı yaşamıştı. Döviz kurunun çeşitli nedenlere bağlı olarak sürekli yükselmesinin ardından ekonomik dalgalanmaların nasıl ilerleyeceği merak konusu olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların hemen ardından yeni bir yöntem belirlendi. 

Türk lirasının değerinin artırılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir yol haritası çizildi. Türk lirasının yeniden desteklenmesi bekleniyor. Bakanlık tarafından Türk lirasının tasarrufları yeniden değerlendiriliyor. Bu süreçte ‘Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesabı’ ürünü hayata geçirildi. 

TÜRK LİRASININ DEĞERİNİ ARTIRMAK İÇİN YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK

Kur korumalı mevduat hesabı sisteminin hayata geçmesinin ardından Türk halkının ilgisinin yoğun olduğu ve mevduat girişinin fazla olduğu belirlendi. Bununla birlikte Bakanlık tarafından alınan önlemlerin devamının geleceği öğrenildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yastık altında bulunan döviz ve altınların ekonomiye yeniden kazandırılması için başka çalışmaların da yapıldığı belirlendi. 

Gelecek dönem için alınan aksiyonlar sonrasında hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için alternatif borçlanma enstrümanlarının yeniden ihraç edilmesi için düzeleme gerçekleştirilecek. Yapılacak mücadeleler sonrasında enflasyonun düşürülmesi için Fiyat İstikrarı Komitesi kurulmuştu. Bununla birlikte para politikası etkinliğinin de arz şokları çerçevesinde alınacak önlemlerle birlikte yeniden gözden geçirilmesi planlanıyor. 

Sisteme olan güven yükselmişken yeni düzenlemelerle birlikte Türk lirasının değerinin artırılması amaçlanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@