Döviz Fırladı Zamlar Kapıda! Birçok Üründe Zam Beklentisi

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

TCMB, Para Politikası Kurulu ekim ayı faiz kararında 2 puan indirim yaparak faizleri yüzde 16’ya düşürdü. Bu hamle dövizin ateşini körüklerken pek çok ürüne ve hizmete zam yolu gözüktü…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz günlerde politika faizinde yüzde 18’den yüzde 16’a düşüşü getiren 2 puanlık indirim yaptı. Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınan bu karar, piyasaların beklentisinin üzerinde gelince döviz kuru da hızlı bir yükseliş gösterdi. 21 Ekim Perşembe günü öğle saatlerinde açıklanan kararın ardından döviz kurlarında büyük bir sıçrama görüldü. Döviz kurundaki artış pek çok kalemde yapılacak yeni zamları gündeme getirdi.

Anında Zam Beklentisi Oluştu

Ekonomistler, Türk Lirası döviz kurları karşısında değer kaybettikçe vatandaşların fakirleştiğini söylerken, kurun enflasyona yansımasına da değindi. “Sadece enflasyona da değil birçok ürüne anında zam gelecek.” yorumunda bulunan uzmanlar, anında zam beklentisinin fiyatlar çok olumsuz yansıyacağını kaydetti.

Akaryakıt fiyatlarına peş peşe zam geldikten sonra İstanbul’da benzinin litre fiyatı 7.96 TL, motorin ise 8.16 TL oldu. Gıda fiyatlarındaki hızlı yükselişin önüne geçilmekte zorluk yaşanırken, önümüzdeki dönemde yeni zamların kapıda olduğu hatırlatıldı. Bununla birlikte ham maddesi gıda olan hazır yemek sektörü de işlerin sıkıntıya girmesinden şikayetçi olmaya başladı.

Tekstil ve Otomotiv Sektöründe Fiyatlar Artacak

Gıda ve hammadde fiyatlarındaki yükselişe kesin gözüyle bakılırken farklı ürünlerde de zamlar bekleniyor. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, son açıklamasında, pamuk fiyatının bir yılda 65 sentten 1,05 dolara çıktığıı hatırlatarak, tekstil ürün de fiyatlarının artabileceğini söyledi. Pamuk fiyatında beklenmedik bir artış olunca giyim enflasyonunun olumsuz etkileneceği belirtildi.

Pandemi döneminde başlayan otomobil arzında sıkıntı ve çip krizi fiyatlara olumsuz yansıdı. Her iki sorunun devam ettiğini belirten uzmanlar, dolar kurunun artması sebebiyle otomobil fiyatlarına yine zam geleceğini açıkladı. Özellikle otomobil üretiminde önem taşıyan çip maliyetinin 10 katı artarak 300 dolar seviyesinden 3 bin dolara kadar çıkması, otomobil fiyatlarına yansıtılacak. Bu durumda Türkiye'de sıfır otomobil fiyatları, artan döviz kurundan bağımsız olarak ayrı bir zam dalgasıyla daha karşılaşacak.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN