Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yarımıma muhtaç ailelere yardımlarına devam ediyor. Yapılan destek ve yardımlar milyonlarca vatandaşa ulaşıyor. ulaşan yardımlar sayesinde hem sosyal devlet olmanın gereklilikleri yerine getiriliyor hemde vatandaşların ihtiyaçları gideriliyor.

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklama ile eylül ayındaki şartlı sağlık, şartlı eğitim, çoklu doğum ve kronik hastalık yardımlar kapsamında sağlanacak destek ödemelerininn bugüm itibari ile tamamlancağını duyurdu. Destek kapsamında hali hazırda ödemelerini her ay düzenli alan vatandaşlar yardımları almaya devam edecek.

Yaklaşık olarak 2.7 milyon vatandaşın yararlandığı ödemeler ile yardıma muhtaç durumda olan bireylerin sağlık eğitim ve doğum gibi çeşitli alanlarda yaptıkları masrafların bir kısmı düzenli olarak karşılanıyor.

Eğitim Yardımı

O ilde öğretmen olanlar dikkat! Promosyon tutarları artırıldı rakam 20 bin lirayı aştı! O ilde öğretmen olanlar dikkat! Promosyon tutarları artırıldı rakam 20 bin lirayı aştı!

Şartlı eğitim yardımında ödeme tutarı ilkokula giden kız çocukları için aylık 50 lira, erkek çocukları için 45 lira olarak belirlenmiş durumda. Ortaöğretimdeki erkek öğrenciler için 55 lira kız öğrencilere 75 lira destek veriliyor. Ödemeler 2 aylık olarak PTT hesaplarına yatırılıyor.

Sağlık Yardımı

0-6 yaş arasında çocuğu olan ve sosyal güvencesi olmayanlar için yapılan yardım ile kız veya erkek çocuk farketmeksizin aylık 75 lira 72 ay boyunca ailelere verilmeye devam ediliyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığının sık sık çocuklarının sağlık durumlarını kontrol ettiği durumlarda mevcut. Bu yardımın yanı sıra 9 aylık hamilelik döneminde anne adayı 45 lira yardım alıyor. Doğumdan sonraki 2 aylık lohusa döneminde de bu yardım devam ediyor. Hastanede doğum yapan kadınlar için bir kere mahsus olmak üzere 100 lira yardım alıyor.

Çoklu Doğum Yardımı

Muhtaç ailelerde ikiz, üçüz gib çoklu doğumların sonrasınde 0 ile 24 ay arasında çocuk bakım ücreti olarak kız erkek fark etmeksizin çocuk başına 150 lira ödeme yapılıyor.

Kronik Hastalık Yardımı

Tüberküloz ve SSPe hastalarına düzenli olarak aylık 1798 lira ödeniyor. Silikozis hastalığı nedeni ile iş gücünden en az yüzde 15 kayıp olması halinde alınan ödemeler ile vatandaşlara destek olunuyor.