Doların Ateşi Yükselmeye Devam Edecek mi Yıl Sonu Dolar Tahmini Ne Kadar! Dolar 10 TL Olur mu?

2021 yılı sonu için finans piyasasında en çok merak edilen konuların başında yıl sonu dolar tahmini gelmektedir. Ateşi yükselen Dolarda ki artış devam edecek mi? Dolar 10 TL olur mu? İşte detaylar...

Ekonomi 13.10.2021 - 10:46 13.10.2021 - 10:47 Ezgi Karaman

Her yıl sonu olduğu gibi 2021 yıl sonunda da finans piyasasında en çok merak edilen konuların başında yıl sonu dolar tahmini gelmekte. Son dönemde ateşi iyice yükselen ve 8.97’yi gören dolar için yıl sonu tahminleri daha da önem arz etmeye başladı. Haber içeriğimizde sizlere yıl sonu dolar tahmini ile ilgili tüm önemli gelişmeleri sunuyor olacağız.

Dolar, tüm zamanların rekorunu kırarak 8.98 seviyesine kadar ulaştı. Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle beraber ateşi yükselen dolar için yıl sonu tahminleri tamamen yenilendi. Psikolojik direnç olarak adlandırılan 9 seviyesine gelip gelmeyeceği merak konusu iken yıl sonuna kadar doların 9’u test etmesi öngörülmekte.

Dolar 10 TL Olur mu?

Dolara yatırım yapan ya da döviz geliri sebebiyle doların yıl sonu durumunu merak eden bireyler ve firmalar, Dolar 10 TL olur mu? diye merak etmekte. Birçok yatırım şirketi ve dolar uzmanı, yıl sonuna kadar Dolar fiyatının kısa süreli de olsa 10 TL'yi göreceğini ifade etmekte.

Dolar fiyatlarındaki artışın enflasyon rakamlarıyla ve ABD’den gelecek verilerle de bağlantılı olması, direnç seviyelerini değiştirebilmekte. Zira 9,05 seviyesi üst direnç olarak görülürken olası bir gevşeme ile beraber Dolar kurunun 8,90 seviyesinde durabileceği kulislerde şimdiden konuşuluyor.

dolar-artmaya-devam edecekmi

Piyasadaki dolar kurunun destekleri tüm tahminler göz önüne alındığında 8.80 tl seviyesinde iken direnç noktası ise ortalama 9 tl olarak öngörülüyor. Dolar kurunun 9 tl'yi görmesinin ardından destek noktasına kadar inebileceği belirtilmekte. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak dolar fiyatının yıl sonuna kadar 9’u göreceğini ardından tekrar 8.80 – 8.90 tl seviyelerine inebileceğini söyleyebiliriz. Dolar için yapılan tahminlerin neredeyse tamamında 9 tl direnç noktasının kalıcı olmayacağı öngörülmekte.

Bireysel ve kurumsal yatırımcıların dolar alımlarına yıl sonuna doğru ağırlık vermesiyle beraber 9 tl seviyesinin süresi biraz daha uzayabilir. Size sunmuş olduğumuz fiyatlar tamamen yatırım şirketlerinin ve alanında uzman kişilerin görüşlerinden yola çıkılarak paylaşılmış olup herhangi bir yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmemizde fayda var. Yıl sonu dolar tahminine göre yapacağınız yatırımları kendi kararınıza göre vermeli ve sitemizde yer alan bilgiler gibi diğer tahminleri de sadece fikir oluşturması açısından kullanmalısınız.