Dolarda Yaşanan Sert Yükseliş Piyasaları Etkiledi! Yeni Zamlar Yolda! Akaryakıta Rekor Zam!

Kurda sert yükselişin yaşanmasının ardından bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine, motorine ve otogaza rekor bir zam bekleniyor. Benzine 1 lira 1 kuruş zam gelebilir…

Ekonomi 24.11.2021 - 14:21 24.11.2021 - 14:21 Serhat Karaman

Kur fiyatlarının son bir günde yaşadığı yüksek fiyat artışları sonrasında birçok kalemde zam haberleri de gelmeye başladı. Özellikle yabancı para üzerinden alınan akaryakıt fiyatlarına bu geceden itibaren geçerli olmak üzere zam gelmesi bekleniyor. Otogaz, motorin ve benzinin litre fiyatına 1 liranın üzerinde bir zam gelebileceği öngörülmeye baladı. Dolar fiyatlarının artmasının ardından benzinin litre fiyatı için bu geceden itibaren gelmesi beklenen zam oranı 1 lira 1 kuruş olarak ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde de birçok farklı sektörde kur artışına bağlı olarak zam haberleri gelmesi muhtemel görülüyor.

Benzi, Otogaz ve Motorine Zam Kapıda

Hafta başından itibaren dolar fiyatlarında sert yükseliş yaşanmasının ardından akaryakıt fiyatlarında zam haberleri de gelmeye başladı. Geçtiğimiz gün 13,47 TL seviyelerine kadar yükselerek tarihi yeni bir rekora daha imza atan dolar, bu yükseliş sonrasında otogaz, benzin ve motorin fiyatlarını etkiledi.

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 1 lira 1 kuruş zam gelebileceği konuşulmaya başladı. Söz konusu zam oranlarının uygulanmaya başlamasının ardından otogazda ise 65 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 1 lira 5 kuruş zam gelebilir.

Zamlar Doğrudan Pompa Fiyatına Yansıyacak

Akaryakıt fiyatlarına beklenen zammın gelmesinin ardından eşel mobil sistemi kapsamında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfırlanması nedeniyle yapılacak zamlar doğrudan pompa fiyatlarına yansıyacak. Milyonlarca araç sahibi için kötü haberin gelmesinin ardından 1 liranın üzerine zam hareketliliğinin bu geceden itibaren fiyatlara yansıması bekleniyor.

Akaryakıt Zamları Devam Edecek

24 Kasım itibariyle dolar kurunun 13 lira seviyelerine kadar dayanmasının ardından gelecek haftalarda da akaryakıt fiyatlarında zamların devam edeceği öngörülüyor. Yeni güne 12,64 lira seviyelerinde başlayan doların 13 lira bandını da aşması bekleniyor. Söz konusu kur artışları nedeniyle akaryakıt başta olmak üzere birçok farklı piyasa da benzer fiyat artışları ve zamların yaşanabileceği ifade ediliyor. Zammın uygulanmaya başlaması ile benzin fiyatları 1 lira 1 kuruş, motorin 1 lira 5 kuruş ve otogaz fiyatları ise 65 kuruş zamlı olarak doğrudan pompa fiyatlarına yansıyacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@