Dolarda Son Durum Ne Olacak! Haftanın Son İşlem Gününde Piyasalar Endişeli! İşte Güncel Dolar Fiyatı!

TCMB'nin faiz indirimi haftasında döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş sonrasında 26 Kasım Cuma günü itibariyle hafta kapanışında piyasaların durumu merak ediliyor.

Finans 26.11.2021 - 11:03 26.11.2021 - 11:03 Serhat Karaman

Hafta başından itibaren dolar/TL başta olmak üzere tüm piyasalarda sert yükselişler görülmüştü. Özellikle yabancı paralar karşısında çok ciddi değer kaybı yaşayan Türk Lirasının son iki gündür yatay bir seyir izleyerek 12 TL bandına gerilediği görüldü. Öte yandan Merkez Bankası tarafından faiz indiriminin açıklandığı hafta itibariyle gerçek kişilerin yabancı para mevduatının tam 1 milyar 138 milyon dolar seviyesinde bir artış yaşadığı ifade ediliyor. Söz konusu artış vatandaşların kur yükselişine karşı dolar satın aldığını göstermesiyle dikkat çekiyor. Dolar, euro ve diğer yabancı para piyasalarında ise haftanın son işlem günü itibariyle yatay bir seyir izleniyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Haftalardır yükselişine devam eden dolar geçtiğimiz gün BAE Veliaht Prensi Al Nahyan’ın Türkiye ziyareti ve yatırım haberi sonrasında düşüş yaşamıştı. 12,19 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar yeni günde işlem görmeye devam ediyor. 26 Kasım Cuma günü itibariyle haftanın son işlem gününde doların nispeten aşağı yönde ilerlemesi piyasalar tarafından olumlu karşılansa da dolat//TL için hala kritik seviyenin yaşandığı ifade ediliyor.

Doların hemen ardından euro/TL ise 13,65 TL seviyelerinde kadar gerilemiş durumda. 15 TL seviyesine kadar ilerleyerek piyasalarda büyük bir endişe yaratan euro ve dolar hafta kapanışını sakin bir seyirle yapacak gibi görünüyor.

Dolarda Sert Dalgalanmalar Devam Edecek

Merkez Bankası faiz indirimi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur ve faiz ile ilgili açıklamaları sonrasında ciddi bir yükseliş yaşayan dolar/TL ve diğer yabancı para birimleri ülke genelinde piyasalarda da bazı tedarik sorunlarına yol açtı. Bazı yabancı teknoloji firmalarının satışları durdurması ve akaryakıta yüksek oranda zam haberlerinin gelmesi gerilimi artırmıştı.

Piyasaların hafta sonuna girmeden önce son işlem gününde dengesi ise dalgalı görünüyor. Dolar/TL hafta kapanışı itibariyle sabah saatlerinde 12,19 TL seviyelerinden işlem görmeye başladı. Euro ise benzer bir takiple yatay seyrini korumaya ve aynı saatlerde 13,65 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Önümüzdeki haftadan itibaren ise dolar başta olmak üzere döviz piyasalarında sert dalgalanmaların yeniden yaşanabileceği yorumları yapılmaya devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@