Dolarda Son Durum Ne? Dolar Bugün Kaç TL Oldu? Piyasalar Bugün Hareketli! Dolar Yükselecek Mi?

Geçtiğimiz haftayı sert dalgalanmalar ile tamamlayan dolar yeni haftanın ikinci gününde yatay seyrine devam ediyor. Piyasalar ise yine hareketli…

Ekonomi 28.12.2021 - 10:39 28.12.2021 - 10:39 Serhat Karaman

Yeni haftaya hafif bir yukarı yönlü eğilim ile başlayan dolar/TL, 11 liranın üzerinde seyretmeye devam ediyor. Yeni haftanın ikinci işlem gününde piyasa hareketliliğini sürdüren dolar/TL’nin, takip eden günlerde yeniden sert dalgalanmalar yaşaması beklentisi ise devam ediyor.Geçtiğimiz haftalarda kur korumalı TL mevduat sisteminin duyurulması ile yaşanan sert dalgalanmalar ise piyasalarda güvensizlik yaratmıştı. 


28 Aralık Salı günü itibariyle haftanın ikinci işlem gününde de hareketine devam eden dolar, geçen hafta 18,40 TL zirvesinden sonra geçen 5 gün içinde yüzde 40 oranında bir gerileme yaşamıştı. Bugün ise 11 lira seviyelerinin üzerinden haftaya devam ediyor. Euro/TL ise benzer bir hareketle 13 lira seviyesine ilerlemiş durumda. 

Bugün 1 Dolar Kaç TL Oldu? 

28 Aralık Salı günü itibariyle piyasalarda yeni yıl beklentileri görülmeye başladı. Geçtiğimiz hafta açıklanan kur korumalı TL mevduat hesabının devreye girmesinin ardından düşüşe geçen dolar/TL, sert dalgalanmalar yaşamaya devam ediyor. Yeni haftanın ikinci gününün ilk saatlerinde 11,64 TL seviyesinden işlem gören dolar, hafta boyunca yatay bir seyirle devam etmesi bekleniyor. Önceki kapanışının biraz üzerinde seyreden dolar/TL’nin yukarı yönlü hareketine yeniden devam etme beklentisi ise sürüyor. 

Euro Ne Kadar Oldu?

Son dönemde hemen hemen tüm yabancı para birimleri karşısında ciddi bir değer kaybeden TL, yeni ekonomi modelinin duyurulmasının ardından değer kazanmaya başladı. Ancak piyasalarda görülen oynaklık nedeniyle hala tam olarak güven oluşmuş değil. Dolar/TL’nin ardından euro/TL’de de benzer bir gerileme yaşandı. 

Haftanın ikinci gününde dolar ve euro güne yukarı yönlü başladı. Euro/TL sabah saatleri itibariyle yüzde 0,83’lük bir değer ile 13,18 TL seviyesinden işlem görüyor. Yeni ekonomi sisteminin devreye girmesiyle hızlı bir düşüş yaşayan dolar ve euro başta olmak üzere birçok piyasada, yaşanan bu sert dalgalanmalar nedeniyle endişeler sürüyor. Yeni yıldan sonra kur hareketliliğinin de yeni bir yön arayışı içine girebileceği ifade ediliyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@