Amerika Merkez Bankası FED tarafından yapılan agresif faiz artırımı ile dolar endeksi tüm dünyada son derece sert bir yükseliş yaşarken ülkede resesyon sinyalleri gelmeye başlamıştı. Açıklanan ekonomik enflasyon veriler alarm zilleri çalmasına neden olurken son olarak ABD Kongresi Bütçe Ofisi tarafından açıklanan veri küresel piyasalarda da büyük yankı uyandırdı. 

Amerika'nın borç yükü tarihinde ilk kez 31 trilyon doların üzerine çıkarken açıklanan rakam tüm dünyada küresel piyasalarda teyakkuza geçilmesine neden oldu. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile doların borç batağına düştüğü yorumları yapılırken ekonomistler açıklanan veriyi endişe verici olarak değerlendirdi. Ekonomistler borç miktarının tavan yaptığı böylesi bir ortamda faiz artırımı kararını da ateşe benzin dökmek olarak yorumladı. 

ABD VE FED ATEŞLE OYNUYOR ÇIKACAK YANGIN DÜNYAYI SARAR! 

Amerika Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan veriler büyük yankı uyandırırken borç yükü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Amerika'nın ülke borcu tarihinde ilk kez 31,1 trilyon dolara ulaşırken ekonomistler yaşanan süreci endişe verici olarak değerlendirdi. Amerika Merkez Bankası FED tarafından yapılan agresif faiz artırımı kararlarının ülkenin borç sorunlarını daha da büyüteceği uyarısı yapıldı. 

abd borç kabusu

Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı Altında yanılmayan uzman İslam Memiş duyurdu! Altını, doları ya da kripto parası olanlara İslam Memiş açıkladı

Hatırlanacağı üzere yıl başında ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO) tarafından yayımlanan raporda ülkenin artan borç yüküne dikkat çekilmiş ve gerekli önlemlerin alınması istenmişti. Uzun Vadeli Bütçe Görünümü Raporu ile dikkat çekilen rakamlar sonrasında borç miktarında patlama yaşandığı görüldü. Yaşanan süreç nedeniyle Amerika'nın ekonomik büyümesinin yavaşlayabileceği ve mali kriz riskinin yükseleceği uyarısı yapıldı. 

doar krurunda son durum

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, 5 EKİM 2022 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

ABD tarafından açıklanan ekonomik verilerin alarm zilleri çalmasına neden olmasına rağmen dolar kurunda yaşanan yükselişi değerlendiren ekonomistler yaşanan yükselişin nedenini dolar kurunun hakim rezerv para birimi olmasına bağladı. Pek çok büyük yatırımcının ekonomik belirsizlik ve endişeler nedeniyle nakde dönmesi ve nakit kraldır dönemine geçiş yapılması ile dolar kurunda yükseliş yaşandığı belirtiliyor. Dolar kuru an itibari ile 18,5669 TL seviyesi ile güne başlarken, Euro kuru ise 18,5209 TL seviyesi ile hafta ortasına başladı.