Dolar ve Altın Piyasalarında Son Durum! Uzman İsim İslam Memiş Yorumladı!

Dolar ve altın piyasalarında son durum. Dolar rekor kırdı. Altında fiyat artışı var.  İşte detaylar.

Ekonomi 14.10.2021 - 07:07 14.10.2021 - 07:07 Göksel Sarı

Yatırımcıları gözü altın ve dolar piyasalarında. Doların günlerdir üst üste rekor kırması durumu bugün de devam etti. Güne 9,02 lira seviyelerinde başlayan dolar ardından rekor seviye olan 9,07 liradan işlem gördü.

Dolar ABD’den açıklanan istihdam verileri sonrasında tüm dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan para birimlerine karşı değer kazanmaya başladı. Bu değer kazanımı ile beraber iç piyasada TL karşısından fiyatını artırdı. Piyasaları analiz eden uzmanlar ilerleyen günlere dolar kuru ile alakalı tahminlerini paylaştı.

Dolar Yorumu

Dolar ve altın piyasalarını yorumlayan uzman isim İslam Memiş, doların 9,15 lira seviyelerine kadar ilerlemesinin kendisini şaşırtmayacağını ifade etti. Ayrıca doların bu yükseliş hızı ile berber önümüzdeki yılın ilk çeyreği bitmeden 9,55 lira bandını aşmasını beklediğini söyledi. Doların bir müddet 9 ile 10 lira arasında gidip gelmesinin olası olduğunu fakat 9 liranın altına gerilemesinin biraz zor olduğunu belirten Memiş, Ekim ayı Merkez Bankası toplantısıdaa alınması olası bir faiz indirimi kararının piyasalar tarafından şimdiden fiyatlandırılmış olacağını ifade etti.

Altın Piyasaları

Altın piyasalarındaki hareketleri de yorumlayan uzman isim, daha önce de dolar kurunda yaşanacak bir artışın direkt olarak altın fiyatlarını arttıracağını belirttiğini ifade eden Memiş, gram altın fiyatının 517 liraya kadar çıkmasının ardından bu seviyelerden tekrar 500 lira bandının altına düşmesinin zor olduğunu bildirdi.

 İç piyasada güncel altın fiyatları ise şu şekilde:

Güncel Altın Fiyatları

●Gram altın alış fiyatı 517,80 TL olurken, satış fiyatı olarak 517,90 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta.

●Çeyrek altın alış fiyatı 839,00 TL olurken, satış fiyatı olarak 851,00 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta

●Yarım altın alış fiyatı 1679,00 TL olurken, satış fiyatı olarak 1703,00 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta

●Cumhuriyet altını alış fiyatı 3 bin 427,00 TL olurken, satış fiyatı olarak 3 bin 479,00 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta