Dolar kuru karşısında Türk Lirası değer kaybetmeye devam ederken vatandaşlar da sürekli olarak dolar kurunun hangi yöne gideceğini araştırmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan politika faizi kararı sonrasında döviz kuru hareketlenmiş ve dolar bir anda yükselişe geçmişti.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yükselmeye başlayan dolar kuru karşısında TL sürekli olarak değer kaybetmeye devam ederken vatandaşlar yatırım yapmak için uygun koşulları araştırıyordu. O dönemlerden itibaren ise ekonomi uzmanları tarafından sürekli olarak uyarılar ve öngörüler paylaşılıyordu.

Ünlü ve başarılı para ve piyasalar uzmanı Selçuk Geçer ise dolar kuru ile ilgili öngörülerini paylaştı. Selçuk Geçer tarafından yapılan yeni açıklamalar dikkat çekti.

DIŞ TİCARET AÇIĞI BÜYÜDÜ

110 milyar dolarlık dış ticaret açığı oluşacağını belirten Selçuk Geçer,“Dış ticaret verileri açıklandı gözlerime inanamadım. İnanılmaz bir yükseliş var. Ağustos ayında 11,2 milyar dolarlık bir dış ticaret açığı açıklandı. Peki Ocak – Ağustos döneminde ne kadar dış ticaret açığı var? Türkiye’de Ocak – Ağustos dönemi dış ticaret açığı 73,4 milyar dolar oldu. 110 milyar dolarlık dış ticaret açığına doğru koşuyoruz. Bu açıktan 35 milyar dolarlık turizm gelirini çıkarırsanız bize 38 milyar dolarlık bir cari açığı işaret ediyor. Şu anda dolar kurunun bu veriyle 18,80 TL olması gerekiyordu ama baskılıyorlar.” dedi.

BAŞKA GÜNÜ İDARE EDEMEYECEKLER

Dolar kurunun kasıtlı olarak artırılacağını belirten Geçer, “Türkiye’de her şey güllük gülistanlık gösteriliyor. Merkez Bankası’nın rezervlerinde yılın en sert düşüşü yaşandı. Bu rezerv sıkıntısını çok daha sert yaşayacağız. Dolar kuru eğer 35-40 TL seviyelerine yükselmezse Merkez Bankası’nın rezervlerinin eridiğini göreceksiniz. Cumhurbaşkanı geçtiğimiz yıl olduğu gibi faiz açıklamaları yapmaya başladı. Rekabetçi kur söylemlerinin eli kulağındadır. Dolar kurunu yine yükseltirler. Bu cari açıkla başka günü idare edemeyecekler.” dedi.

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

KKM YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR

Dış ticaret açığının tehlike sinyalleri verdiğini dile getiren Selçuk Geçer "Yılın kalan aylarında çok turizm geliri olmayacağını hesap edersek dış ticaret açığı bu şekilde devam ederse felaket geliyor demektir. Bu oluşacak cari açık dolar kurunu darmadağın eder. Sadece dolar kurunu mu? Ekonominiz darmadağın olur. KKM her gün bütçedeki yükünü arttırıyor. Kısa vadeli borçlar katlanıyor. KİT’lerin ödemesi gereken döviz cinsinden nakdi paralar var. Bunlar ödenebilecek mi? Merkez Bankası rezervlerini BOTAŞ’a verince ne olacak?” ifadelerini kullandı.

DOLAR ÖNCE 30 SONRA 26 TL OLACAK

Dolar kurunun hangi yöne doğru evrileceğini belirten Selçuk Geçer, “Bu cari açık ile beraber dolar kurunu daha fazla baskılama imkanı kalmayacaktır. Kısa vadeli borçların ödeneceği de hesaplanırsa bu baskılar kaldırılacak. Esasında plan belli. Dolar kurundan baskıyı kaldırıp kurun olması gereken yere yükselmesini sağlayacaklar ve dolar kuru 30 TL’ye yaklaşacak. Sonrasında bir operasyon ile dolar kurunu 25-26 TL seviyesine düşürüp dolar kurunu düşürdük diye övünecekler.” dedi.

Editör Notu: Bu haber metninde yer alan ifadeler ilgili ekonomiste ait olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Oluşabilecek olumlu ya da olumsuz etkilerden Haber Kredi adresi sorumlu değildir.