Dolar TL Rekor Tazeliyor! Dolar 10 Lira'yı Geçti! İşte Güncel Dolar Fiyatı!

Dolat/TL tüm zamanların zirvesine ulaşarak rekorunu tazeledi. Gece saatlerinde 10,44 TL seviyelerine dayanan dolar kuru yeni güne de yukarı yönlü başladı. İşte güncel dolar ve döviz fiyatları…

Ekonomi 17.11.2021 - 12:41 17.11.2021 - 12:41 Serhat Karaman

Türk Lirası dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Hafta başından itibaren sert bir yükselişe geçen dolar/TL, tüm zamanların en yüksek seviyelerine kadar ulaşarak piyasalarda endişe yaratmaya devam ediyor. Kur farkının yükselmesi ile ayrıca birçok farklı piyasada da fiyat artışlarının yaşandığı görülmektedir. 10,44 TL seviyelerine kadar ulaşarak rekor tazeleyen doların hemen arından ise euro 11,78 TL seviyesi ile takipte. Altın piyasalarında ise dolar kuruna ve dış piyasa dinamiklerine bağlı olarak benzer bir yükseliş söz konusu.

Piyasalar Merkez Bankası Kararına Odaklandı

Dolar/TL’nin rekor seviyelere hafta başından itibaren devam eden yukarı yönlü eğilimi sonrasında ulaşmasının ardından Perşembe günü açıklanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararları piyasalarda nispeten baskı yaratmaya devam ediyor. Faiz kararının açıklanması beklenirken bir yandan da dolarda yükseliş devam ediyor.

Öte yandan bir önceki gün doların küresel düzeyde güç kazanması Türk Lirası’nın da erime yaşamasına neden oldu. Geçtiğimiz akşam 10,44 TL seviyelerine kadar ulaşan doların arından TCMB tarafından ne yönde bir faiz kararı verileceği merak konusu.

Dolar Güncel Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Dolar endeksinin %45 oranında artış göstermesinin ardından gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında dolar değerini katladığı ifade ediliyor. Yeni güne 10,44 TL seviyesinde başlayan dolar//TL, gece saatlerinde ulaştığı seviyeden işlem görmeye devam ediyor. Sabah saatlerinden itibaren 17 Kasım Çarşamba hafta ortası itibariyle 10,42 – 10,44 TL bandında doların gün içinde hareket etmesi bekleniyor.

Piyasalarda dikkatle takip edilen TCMB faiz kararları ise yarın açıklanacak. Faiz kararları sonrasında doların yeniden yön arayışı içine girebileceği ifade ediliyor. Ancak piyasa beklentileri doların önümüzdeki dönemde de yükseliş eğilimine devam edeceği yönünde. Öte yandan euroda ise benzer bir yükseliş hakim. Euro yeni güne 11,79 TL seviyelerinden başlayarak işlem görmeye devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@