Dolar Tekrar Yükseliyor! 12 Liranın Üzerine Çıktı! Bakan'dan Kritik Değerlendirme Geldi!

Dolar kurunda son haftalarda görülen düşüş eğilimi yerini tekrara yükselişe bıraktı. Dolar yeniden 13 lira seviyelerine yaklaştı…

Finans 30.12.2021 - 10:10 30.12.2021 - 10:10 Serhat Karaman

Dolar/TL yeni güne 12 lira seviyesinin üzerine başladı. Bir süredir düşüş eğilimi içinde olan dolar, piyasalarda olumlu havaya neden olurken yeniden yükselmesi ise belirsizlik ve güvensizliği bir hayli artırmış durumda. 11 lira seviyelerinden yeni güne başlayan dolar/TL, kısa sürede artarak 12 liranın üzerine çıktı. 

Yeni haftaya 10,76 TL seviyelerinde başlayan dolar/TL, hafta başından beri yüzde 10’a yakın bir yükseliş yaşadı. TCMB’den gelen açıklamalar sonrasında dalgalı bir seyir izlemeye devam eden dolar kuruna ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den ise yeni açıklamalar geldi.

Bakan Nebati’den Dolar Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz gün katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin merak edilenleri değerlendirdi. Dolar neden yükseliyor sorusunun üzerine önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, kurda görülen salınımların aşağı ve yukarı yönlü giderek kendi dengesini bulacağını ifade etti. Doların düşüşe geçtiği güne ilişkin hislerini de paylaşan Bakan Nebati, dövizde yaşanan düşüşü gördükçe yerinde duramadığını, kıpır kıpır olduğunu esprili bir dille aktardır. 

Öte yandan dolara müdahale olup olmadığı sorusunu da yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni manifestosunun doların 18 liradan 11 liraya kadar gerilemesine neden olduğunu ifade eden Bakan Nebati, düşüş yaşanan gecede herhangi bir dolaylı veya dolaysız bir müdahalenin olmadığını söyledi. 

Dolar Bugün Ne Kadar Oldu?

Hafta başından itibaren tekrar yükseliş yaşayan dolar/TL, 30 Aralık Perşembe günü itibariyle 12,96 TL seviyelerinden güne başladı. Sabah saatleri itibariyle yükseliş eğilimi devam eden dolar/TL’nin gün boyunca 13 lira seviyesinin üzerine çıkması bekleniyor. 

20 Aralık’ta gelen yeni kur korumalı TL mevduat sistemi açıklaması ve ekonomi politikalarında yaşanan değişim sonrasında 18 lira seviyesinden gerileyen dolar, 10 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Yeni haftada tekrar fiyatının hızlı bir şekilde yükselmesi ise dikkat çekti. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzmanlar ise bu dalgalanmaların devam edeceğine işaret ediyor. Euro/TL ise benzer bir yükselişle 14,64 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@