Dolar Neden Yükseliyor? Dolarda Yükseliş Ateşi Sönmüyor!

Türkiye, bir pazartesi sabahına daha yüksek kur problemiyle uyandı. Dolar/TL paritesindeki yükseliş herkesin merak ettiği bir konu haline geldi. Dolar neden yükseliyor?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Dolar/TL paritesindeki yükselişin ateşi bir türlü kontrol altına alınamadı. Dolar son birkaç günde hızlı yükselişi ile TL karşısında rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan toplantı sonrasında atağa geçen dolar, hızlı yükselişini sürdürüyor. Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından sonra faiz indirimi kararı çıkmıştı.

Dolar Kuru Neden Yükseliyor?

Merkez Bankası’nın faiz indirme kararı almasından sonra dolar hareketliliği yukarı yönlü olarak devam ediyor. Bilindiği üzere Merkez Bankası eylül ayındaki PPK toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 19’dan yüzde 18’e çekmişti. 21 Ekim tarihindeki kararda ise bu ayın faiz kararı açıklandı ve piyasaların beklemediği bir sertlikte faiz indirimi kararı verildi.

21 Ekim Perşembe günü gerçekleşen PPK toplantısından sonra Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamada politika faizinde 200 baz puan indirim yapıldı. Böylelikle faizler yüzde 18 seviyesinden yüzde 16’ya düşürülmüş oldu. Geçtiğimiz günlerde 9.20 TL kuruş seviyesine yükselen dolar TL kuru hafta içinde ilk olarak 9.30 sınırını aşmıştı.

Dolar Kaç TL Oldu?

Perşembe gününden bu yana hızlı yükselişine devam eden dolar kurundaki ateş sönmüyor. Merkez Bankası faiz kararı sonrası 9 lira 40 kuruş seviyesini aşarak tarihi rekor kıran dolar, Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmaya devam ediyor. Dolardaki bu hareketliliğin sebebini merak eden vatandaşlar ayrıca doların kaç TL olduğunu da araştırıyor. Yeni haftaya da yükseliş hareketiyle başlayan dolar geçen hafta 9.60 TL seviyelerine kadar tırmanmıştı.

Dolar hafta kapanışında 9 lira 58 kuruştan işlem görmesiyle yükseliş yapıp yapmayacağı merak ediliyordu. Yeni işlem gününde Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte dolar/TL paritesindeki hızlı yükseliş devam etti. Dolar fiyatında yüzde 2’ye yakın bir artış görülürken 9.74 TL ile en yüksek seviyeye ulaşıldı. Her geçen gün rekor üstüne rekor kıran dolar/TL yakından takip ediliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN