Dolar ile borç alan, borç veren veya yatırım yapan vatandaşları gözü grafiklerde. Bunun yanı sıra kurumsal yatırımcılarda doları takip ediyor.

Dolar Fiyatı

Dolar kuru şu sıralar 9,27 lira seviyesinde işlem görürken bugünde tarihin en yüksek seviyesi rekorunu yukarı taşıdı. Hafta başında 9 lira barajını aşan dolar daha sonra 9 liranın altına pek düşmedi. Doların hafta içerisinde üst üste kırdığı rekorlar ile vatandaşın beklentisi de yeni zamların geleceği yönünde oldu. Amerika Birleşik Devletlerinden gelmesi artık neredeyse kesin olan varlık azaltım haberi ile beraber iç piyasada Merkez Bankasında yapılan görevler almalar bu haftanın doları etkileyen önemli gelişmeleri oldu.

Altında Durum

İç piyasada doların TL karşısında değer kazanması ile beraber altın fiyatlarında da bir artış yaşanmıştı. Hafta içerisinde 530 liraya kadar çıkan gram altın fiyatı piyasaların kapanması ile beraber bir miktar geri çekilme yaşadı. Altın ile borçlananlar ise son bir hafta içerisinde yüzde 5 oranında daha fazla borçlanmış durumda

Analistler, son üç günde ABD’nin 10 yıllık tahvil faizindeki gerilemenin altının ons fiyatını desteklemesinin ardından bugün küresel para piyasalarında artan risk iştahının altının ons fiyatını baskıladığını belirtiyor.

Güncel Altın Fiyatları

●Gram altın alış fiyatı 525,27 TL olurken, satış fiyatı olarak 526,98 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta.

●Çeyrek altın alış fiyatı 851,00 TL olurken, satış fiyatı olarak 868,00 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta

●Yarım altın alış fiyatı 1701,00 TL olurken, satış fiyatı olarak 1737,00 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta

●Cumhuriyet altını alış fiyatı 3 bin 3397,00 TL olurken, satış fiyatı olarak 3 bin 461,00 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta

●Ons altının alış fiyatı 1.767,13 TL olurken, satış fiyatı olarak 1.767,26 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

●22 ayar bilezik alış fiyatı ise 473,24 TL olurken, satış fiyatı olarak 491,96 TL seviyesinden piyasalarda alıcı bulmakta.