Dolar 13 Lirayı Gördü! Yükseliş Devam Edecek Mi? Dolar Kuru Bugün Ne Kadar Oldu?

Dolar/TL'de 24 Kasım Çarşamba günü itibariyle yükseliş devam ediyor. 13 liraya ulaşan dolar fiyatının gün içinde yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Ekonomi 24.11.2021 - 12:11 24.11.2021 - 12:11 Serhat Karaman

Hafta başından itibaren Türk lirası yabancı paralar karşısında tarihinin en büyük değer kaybını yaşıyor. Bir önceki gün yüzde 18’lik yükseliş ile bir gün içinde rekora imza atan dolar, 13 TL seviyesini aşarak tarihi zirveyi gördü. Doların hemen ardından euro ise 15 TL seviyelerine çıkmıştı. Çarşamba günü itibariyle hafta ortasında dolar/TL 13 TL seviyesinin bira altında işlem görmeye devam ediyor. Ancak gün içinde bu seviyenin de aşılacağı tahminleri piyasaları endişelendirdi. Rekor üstüne rekor tazeleyen dolar, aynı zamanda birçok piyasa da yeni zamların habercisi olarak dikkat çekiyor. Piyasalar endişeli.

Dolar/TL Gün İçinde Yükselişini Sürdürecek

24 Kasım Çarşamba gününe yine hareketli başlayan dolar/TL’nin gün içinde kapanışa kadar yükseliş eğilimi içinde olacağı ifade ediliyor. Bir önceki gün yüzde 18 oranında bir yükseliş ile yeni bir rekora imza atan dolar/TL, bir günde en fazla yükselişini yaşamıştı. Öte yandan 13,40 TL seviyelerine kadar bir önceki gün ilerleyişini sürdüren dolar, bugün itibariyle 13,04 TL banında ilerleyişine devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan Merkez Bankası faiz kararı sonrasında yeni bir yön yakalayan dolar, takip eden günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ve ABD’den gelen yeni veriler sonrasında gücünü Türk lirasına karşı artırmayı başardı.

Döviz Piyasalarında Sert Yükseliş Devam Ediyor  

Doların yanı sıra euoru/TL’de de benzer bir yükseliş söz konusu. Doların sert yükseliş yaşadığı aynı saatlerde 14 TL seviyelerine ulaşan eurou, hafta ortasına sabah saatleri itibariyle 14,75 TL seviyelerine başladı. İngiliz Sterlini ise 16,98 TL’lik satış fiyatı ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine kadar ulaşmış durumda.

Türk Lirası Tarihi Bir Düşüş Yaşıyor

Türk lirasının son haftalardan itibaren değer kaybının hızla artması piyasalarda ciddi bir olumsuzluk yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ve kur hakkında açıklamaları sonrasında altüst olan piyasalarda TL’de tarihi bir düşüş yaşanıyor. Dolar başta olmak üzere birçok yabancı para birimi karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olarak TL ilk sırada yerini aldı. Döviz piyasalarında ise yükseliş eğiliminin devam edeceği düşünülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@