Dolar 11 Lirayı Geçti! Dolarda Sert Yükseliş Devam Ediyor! Dolar Bugün Ne Kadar Oldu?

Dolar ve euro başta olmak üzere döviz piyasalarında sert yükseliş devam ediyor. İşte döviz piyasalarında son durum…

Ekonomi 19.11.2021 - 11:59 19.11.2021 - 11:59 Serhat Karaman

Haftanın son işlem gününde dolar/TL yukarı yönlü hareketlerine devam ediyor. Son dönemde rekor üstüne rekor kıran dolar geçtiğimiz gün 10 TL direncini de kırarak yukarı tırmanışa devam ediyor. Geçtiğimiz gün Merkez Bankası tarafından faiz kararının açıklanmasının ardından piyasalarda ise beklenen hareketlenmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından faiz indirimi kararının verilmesinin ardından dolar/TL 11 TL seviyelerine ulaşmayı başardı. 19 Kasım Cuma günü itibariyle haftanın son işlem gününde doların hangi seviyeden kapanışı yapacağı takip ediliyor. Euro cephesinde de benzer bir durum hakim. Euro yeni güne 12,60 TL seviyesinden başlayarak döviz piyasalarında tüm zamanların en yüksek artışları yaşandığı görülüyor. Türk lirasının yabancı para karşısında değer kaybı ise devam ediyor.

Dolar Ne Kadar Oldu?

TCMB’nin geçtiğimiz gün faiz kararının açıklamasının ardından dolar 11 TL seviyesini aştı. Piyasalarda ciddi bir baskı yaratan karar sonrasında haftanın son işlem gününde ise doların yukarı yönlü seyrine devam ettiği görülüyor. Döviz ve altın piyasalarında yaşanan söz konusu artışların ardından yükselişin daha ne kadar devam edeceği merak edilmeye başladı. 19 Kasım Cuma sabah saatleri itibariyle ise dolar/TL yeni güne 11,13 TL seviyesinde başladı.

Önceki kapanışını 11,10 TL seviyelerinde gerçekleştiren dolar/TL, gün içinde bu seyrine devam edecek gibi görünüyor. Hafta kapanışında 11,10 – 11,15 TL bandında ilerlemesi düşünülene doların önümüzdeki pazartesi günü itibariyle ise sert yükselişinin devam edebileceği düşünülüyor.

Merkez Bankası Açıklaması Sonrası Piyasalarda Sert Yükseliş

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından piyasalarda bomba etkisi yaratan faiz kararları açıklandı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranları 100 baz puan indirilerek %15 seviyesine çekildi. Politika faizinin yüzde 15 seviyesine çekildiğini bildiren açıklamanın gelmesinin ardından dolar başta olmak üzere piyasalarda sert yükseliş yaşandı. Açıklama sonrasında dolar 11 TL seviyelerini geçerken euro ise ise 12 TL seviyesine ulaşarak rekor tazeledi. Benzer şekilde altın piyasalarında da yukarı yönlü sert hareket yaşanmaya devam ediyor. Buna bağlı fiyat artışlarının ise devam edeceği düşüncesi hakim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@