Doğalgaz Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Doğalgaz faturalarına yansıyan yeni zamlar sonrasında doğalgaz desteği gündemde ilk sırada yerini aldı. İşte vatandaşa verilecek doğalgaz yardımında tüm detaylar…

Ekonomi 23.02.2022 - 21:20 23.02.2022 - 21:20 Serhat Karaman

2022 yılının ilk ayında görülen yeni zamlar vatandaşların cebini bir hayli zorladı. Gelen zamlar sonrasında özellikle dar gelir grubuna mensup aileler için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından fatura desteğinin verileceğinin açıklanmasının ardından destek ödemlerine ilişkin detaylar da merak edilmeye başladı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından ödemelerin başladığına dair açıklamanın yapılmasının ardından kim ne kadar destek alacak merak ediliyor. Kısa sürede çok sayıda başvuru olan doğalgaz yardımı için Mart ayında ödemelerin hesaplara geçmesi bekleniyor. 

Doğalgaz Desteği Başvuruları Başladı Mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi aileler için doğalgaz desteğinin detaylarını paylaşmıştı. Buna göre Şubat ayında ilgili kapsam dahilinde yer alan vatandaşların başvurularını Şubat ayı itibariyle yapabilecekleri aktarıldı. Şubat ayı boyunca başvuruların alınmasının ardından ödemelere vakit kaybetmeden başlanması hedefleniyor. 

Doğalgaz Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

Başvuruların alınmasının ardından 2022 Mart ayı itibariyle ödemeler yapılmaya başlayacak. Doğalgaz Tüketim Desteği kapsamında başvurusu onaylanan kişilerin hesaplarında 450 TL ile 1.150 TL arasında değişen oranlarında yardım ödemesi yapılacak. İhtiyaç sahibi haneler bu destekten yararlanabilecek. 

Kimler Doğalgaz Yardımı Alabilir?

Haber

İhtiyaç sahibi olmaları koşuluyla doğalgaz aboneliği olan Türkiye genelinde bütün vatandaşların doğalgaz yardımından yararlanması mümkündür. Başvuru ekranı üzerinde kişiler hakkında gelir durumunun tespiti için detaylı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler ışığında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ve doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe ve beldede ikamet edenler yararlanabilecekler. 

Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz desteği almak için vatandaşların e – Devlet üzerinden başvurularını kolayca yapması sağlanacak. Ayrıca bulundukları yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru yapılması mümkündür. 

Başvurularını onaylanan kişiler belirlenecek ödeme tarihinde PTT’ye giderek faturalarını ibraz etmelerinin ardından bu destek ödemesini alabilecekler. Ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşların ise destek miktarı kartlarına aktarılacak. İlk ödemelerin ise Mart ayında gerçekleştirilmesi hedefliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@