Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Kripto Para İcazeti İle İlgili Flaş Açıklamalar! Kripto Para Piyasası Nasıl Değişecek!

Kripto para piyasası, dünyanın tamamında olduğu gibi ülkemizde de gündemden hiç düşmüyor. Bir zamanlar korkularak bakılan bu piyasa, ülkemizdeki hacmini her geçen gün arttırmakta. İnsanlar, kripto para yatırımlarına artık daha ılımlı bakarken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan konuya ilişkin önemli açıklamalar geldi.

Ekonomi 12.02.2022 - 13:50 12.02.2022 - 13:50 Serhat Karaman

Kripto para caiz mi? Kripto para haram mı? gibi sorular çok uzun bir süredir gündemi meşgul etmekte. Özellikle Türkiye gibi Müslüman ağırlıklı ülkelerde birçok kişi, yatırım öncesinde yetkili mercilerden gelen açıklamaları her daim dikkate almakta. Bu alanda yetkili kişilerden biri olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, katıldığı bir programda gündeme dair bu önemli soruları yanıtladı.

Ali Erbaş: Kripto Para Piyasası İnsanların İstismarına Açık Bir Piyasa

Kripto para piyasasının istismara açık bir piyasa olduğunu ve insanlara maddi ve manevi anlamda büyük kayıplar yaşatabileceğinin altını çizerken şu an için icazet vermediklerini de belirtti. Olumsuz yönlerinin daha ağır bastığı şeklinde ifadeler kullanan Ali Erbaş, aynı zamanda kripto para icazetinin tez konusu olarak değerlendirildiğini de belirtti. Uzman yardımcısı bir kişiye tez konusu olarak bu konunun verildiğini söyleyen Ali Erbaş, değerlendirmelerini bu tezin sonuçlanmasının ardından netleştireceklerini de ifade etmiş oldu.

Haber

Birçok kişi, kripto para piyasasının kumara döndüğünü ifade ederek bu piyasalardan uzak durmakta. Özellikle konu hakkında çok bilgisi olmayan kişilerin tamamen içgüdüsel kararlarla ya da başkalarının yatırım kararlarıyla bu piyasada yer edindiğini ifade eden din görevlileri, bu sebeple kripto paralardan uzak durulması gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca bir anda çok büyük maddi kayıplar yaratabileceğini ve bu sebeple kişinin gerek şahsi anlamda, gerekse aile huzuru açısından sorunlar yaşayabileceğini söyleyen alimler de çoğunlukta. 

Ülkemizdeki icazet kararlarının verildiği Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konu hakkındaki çalışmaları devam ederken özellikle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamaları büyük dikkat çekti diyebiliriz. Görünen o ki Ali Erbaş’ın sözünü ettiği tez çalışması tamamlandıktan sonra icazetle alakalı daha net ifadeler kullanılacak. Olumsuz kararların çıkacağı bir duyuru ile beraber birçok kişinin elindeki kripto paraları satarak piyasadan çekileceği konuşuluyor. Böyle bir ihtimalin meydana gelmesi halinde fiyatlarda önemli değişiklikler olacaktır.

Kripto paralar için caizdir denmesi ise hâli hazırda bir karar olmadığı için piyasalardan uzak duranların önemli ölçüde kripto para piyasasına aktif olarak katılacağı ön görülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@