Devletten Çiftçiye 30 Bin TL Faizsiz Kredi!

Ülkemizde tarım ve hayvancılık destekleri verilmeye devam ediyor. Yapılan yarım ve destekler çiftçilerle buluşuyor.

Kredi 28.09.2021 - 19:30 28.09.2021 - 19:30 Serhat Karaman

Tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu destekler sağlanarak tarım teknolojileri ve verimlili çiftlik faaliyetlerinin sağlanması açısından Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilere ve çiftçilik yapmak isteyen vatandaşlara bazı yardım ve desteklerde bulunuyor. Ülkemizde bulunan  verimli tarım toprakları ve geniş mera alanlarını değerlendirerek ekonomiye kazandırmak isteyen bakanlık bazı aracı devlet kurumları veya bizzat kendi imkanları ile çiftçilere ihtiyacı olan finansmanı sağlamaya çalışmakta.

Hibe ve Faizsiz Kredi

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım alanında bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesi için hazırlanan projeleri desteklemekte. Hazırlanan bu projeler çiftçiler ve tarımsal alana faliyet gösteren kişilere aktarımlar sağlamakta. Bakanlık her yıl kendi bünyesinde kurduğu bir kurul ile hazırlanmasını ve desteklenecek olan alanlardaki projeleri kabul ediyor. Özellikle yüksek teknolojili tarım faaliyetleri alanında hazırlanan projeler destek sağlayan bakanlık bu destekleri geri ödemesiz hibe yada sıfır faiz imkanı ile verdiği krediler üzerinden sağlıyor.

Bakanlık özelliği genç nesil köyde ve kırsal alanda tutarak tarım alanında istihdam olmasını sağlamak amacı ile Genç Çiftçi Kredisi kampanyasını 2016 yılında başlatan bakanlık bu destekleme kapsamında 24 40 yaş arasındaki genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği sağladı.

Bakanlığın Destek Programları

Tarım ve Orman Bakanlığının Desteklediği birçok tarımsal program bulunmakta. Bu programlar kapsamında başvuru yapan ve değerlendirme sürecinden sonra onay alan çiftçiler yardım ve destekler kavuşuyor. Bu kapsamda bakanlığın verdiği destek programları şu şekilde:

●       Zeytin bahçeleri rehabilitasyon desteği

●       Yurtiçi sertifikalı tohum kullanımı ve üretimi desteği

●       Fındık bazlı gelir desteği

●       ÇATAK desteği

●       İyi tarım desteği

●       Tarımsal faaliyetlerde bulunan küçük aile işletmelerine destek projesi

●       Mazot, gübre ve toprak analiz desteği

Krediler Halkbank’tan

Çiftçiler her sene 30 bin TL faizsiz kredi imkanı sunan bakanlık, bu kredi için başvuruları Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığı ile almaktadır. Alınan başvurular değerlendirdikten sonra Halkbank’ın da onayına sunulur. Eğer Halkbankta onaylarsa Halkbank tarafından sağlanan kredi çiftçinin hesabına yatırılır

Gelişmelerden Haberdar Olun

@