Devlet tarafından verilen destek ödemeleri günden günde geniş bir kapsama ulaştırılıyor. Yeni geliştirilen destek paketleri dikkat çekerken vatandaşları derinden etkileyen ve yüksek tutarlı olan masrafları için "Sosyal Devlet" anlayışı ile yeni ödemeler de gerçekleştiriliyor.

Enflasyon artışı ve döviz kuru karşısında Türk Lirasının büyük ölçekli olarak değer kaybetmesi sonucunda pek çok vatandaşın alım gücü büyük ölçekli olarak düştü. Temel gıda ürünlerinden teknolojik aletlere, doğalgazdan elektrik faturasına kadar tüm alanlarda tüm ürün, mal ve hizmetlere gelen zamların ardı arkası kesilmezken diğer taraftan ise devlet destekleri büyük bir hız kazanarak ödenmeye devam ediyor.

12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek 12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile vatandaşlara 900 TL ila 2 bin 500 TL arasında doğalgaz desteği yapılacağı bildirildi.

Doğalgaz fiyatlarında yaşanan büyük ölçekli artış sonrasında çok sayıda vatandaş fiyatlarla nasıl baş edeceklerini ve bu kış faturalarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyordu ki yaşanan bir gelişme gündeme bomba gibi düştü.

Son zamanlarda sıklıkla farklı kategorilerde verilmekte olan devlet destekleri arasına bir yenisi daha eklendi. Geçmiş dönemlerde de gerçekleştirilen işbu doğalgaz destek ödemesi geniş bir kapsama ulaştırıldı ve hane başı rakamlar ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi ve onaylı sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım ile desteğe ilişkin duyuruyu yapmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımında yer alan ifadeler şu şekilde;

"Yeni başvuru döneminde kiracıları da doğal gaz desteği kapsamına aldık, destek tutarını da hane başı 900 TL-2 bin 500 TL arasında olacak şekilde artırdık. Bu dönemde 3 milyar liralık doğal gaz desteği vererek vatandaşlarımızı sıcak bir yuvanın huzuruna kavuşturmakta kararlıyız."

rte-dogalgaz

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEK ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan doğalgaz desteklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarda gözetilen bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar ise şu şekilde;

  • Türk vatandaşı olması,
  • E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,
  • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,
  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,
  • Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi

Bu koşulları sağlayan vatandaşlar e- Devlet kapısı üzerinden destek ödemesine başvuru yapabilir ve 900 TL ila 3 bin 500 TL arasında yapılacak olan ödemesini alabilirler.