Devletten 1300 TL Kira Yardımı! Başvuran Herkese Veriliyor!

Afet riski taşıyan yapılar kentsel dönüşüm ile yeniden yapılıyor. Peki ev sahipleri yeni evleri yapılırken ne yapacak? Nerede barınacak?

Ekonomi 25.09.2021 - 14:00 25.09.2021 - 14:00 Serhat Karaman

Devlet ihtiyaç sahiplerine pek çok yardım ve destek sunmaya devam ediyor. Son olarak yapılan açıklamalarla beraber kira desteğinin sunulması kabul görüştü. Yapılan açıklamalar sonrasında dar gelirli ve yardıma ihtiyacı olan ailelere kira desteği paketi onaylandı. Bazı şartlara bağlı olarak verilen kira destekleri için başvurular açıldı. Başvuruların açılması ile beraber kira yardımı almak isteyen vatandaşların yoğun başvuruları olduğu belirtildi. Peki kira yardımı kimlere veriliyor? Kimler başvurabilir?

Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlar devlet, müteahhit ve ye kendi imkanları ile afet bölgelerinde ve riskli durumda olan konutlarının yeniden inşası yada onarımı için başvurularını yapıyor. Onarım veya yeniden inşa sırasında barınacak bir yeri olmayan aileler ya akrabalarının yanına geçici olarak yerleşiyor yada kiracı olarak başka bir ev tutuyor. Kiraların artması, yaşanan zorlu pandemi sürecinde aile ekonomilerinin de sarsılması ile kiraya çıkan bu ailelerin önemli bir gider kalemi olarak ev kiraları karşılarına çıkıyor.

Evi Yıkıma Uğrayan Ailelere 1300 TL Kira Desteği

Devlet bu dönemde vatandaşın yanında olmak ve ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlatmak için kira desteği sunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkama uğrayan vatandaşlara kira desteği ödemesi gerçekleştirerek yardımda bulunuyor. Geri ödemesiz olarak verilen destek, başvuru yapılmaması halinde herkese veriliyor. Kira desteği miktarı ikamet edilen yere göre farklılıklar gösteriliyor. Kalabalık nüfuslu şehirlerde kira desteği 1300 TL olarak belirlenirken, daha az nüfusa sahip ikamet yerlerinde 850 TL olarak kira desteği miktarı belirlenmiş durumda.

36 Ay Kira Yardımı Yapılıyor

Çevre ve Şehircilik bakanlığının düzenlediği bu destek ödemesi ile vatandaşlar daha rahat bir şekilde kiraya çıkarak, afet bakımında riskli konutlarının onarımı yada yeniden inşası sırasında maddi olarakta daha fazla zorlanmamış oluyor. 18 ay süre ile verilen kira desteği, bazı durum ve özel hususlarda 36 aya kadar uzatılabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@