Devlet Tarımsal Desteklemelerde Çiftçiye 4 Milyar Ödeyecek! Madde Kabul Edildi!

Çiftçileri sevindirecek haber yayınlandı. Meclis Genel Kurulunda kabul edilen madde çiftçilere yaradı.

Ekonomi 14.10.2021 - 18:06 14.10.2021 - 18:06 Göksel Sarı

Devlet desteklemelerinde yararlanan toplumunun farklı kesimlerinden birisi de çiftçiler oldu.  Tarımsal desteklemeler ile üretim yapmaya devam eden çiftçiler için yardımlar ve geriye dönük ödemelerde yeni adımlar atılıyor.

2 Milyon Çiftçiye Ödeme

Çiftçilere ödenen desteklerden kesilen stopaj vergisinin geriye dönük olarak iadesini ilişkin ypılan düzenleme kapsamında, Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı 2 milyon kişiye faiz tutarları ile beraber toplamda 4 milyar liradan fazla geriye dönük ödeme yapılacak. Bu durumda çiftçilerin hesabına aktarılacak olan tutarlar belirlenerek bu yıl sonuna kadar ödemeler tamamlanacak.

Faizi De Ödenecek

Gelir Vergi Kanununda yapılan değişiklik sonucu, kamu kurum ve kuruluşları tarafından geçmiş dönemde yapılan tarımsal desteklemelerden alınan stopaj vergisi kaldırıldı. Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kaydı bulunan 2 milyon çiftçien bu tarımsal desteklemelerden yararlananlara ödemeler yapılacak. Türk Ziraat Yüksek Mühendis Birliği Genel Başkanı Ali Ünal, ÇKS’de yaklaşık 2 milyon çiftçinin kaydı bulunduğunu ve söz konusu çiftçilerin yıllar içerisinde aldığı destek kalemlerinin her birinden kesilen yüzde 4 stopaj vergisinin, gelen düzenleme ile birlikte 5 yıl geriye dönük olarak, yasal faizi ile beraber ödeneceğini açıkladı.

Bu durumun üreticiler için çok önemli olduğunu ifade eden Başkan “Yıllar içerisinde gerçekleşen ödemelerden kesilen bütün stopaj vergilerinin iadesi ile, bu sene içinde bulunduğumuz durumun maddi kayıpları ile oluşan yaralar sarılmış olacak. Bir defaya mahsus olmak üzere ödenecek bu para ile, önümüzdeki günlerde belirlenecek şekli ile çiftçilere ödenecek gibi görünüyor. Türk Ziraat Yüksek Mühendis Birliği olarak çiftçiler lehine atılacak her türlü adımı destekliyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Çiftçi Memnun

Bu uygulamanın haksız olduğunu savunan çiftçiler ise daha önceden böyle bir ödenek almaları gerektiğini savunuyor. TBMM tarafından sona erdiren, tarımsal desteklerde stopaj vergisi uygulaması çiftçilik kapsamında olan tarım üreticiler ve hayvan yetiştiricilerri tarafından memnuniyet ile karşılandı. Faizi ile beraber iade edilecek para, üretim ve bakım masraflarında sıkıntı yaşayan çiftçiler için can suyu olacak.