Devlet İhtiyacı olana 1900 Liraya Kadar yardım Yapacak! Başvuru ve Ödemeler Devam Ediyor!

İhtiyacı olan vatandaşlara yapılacak yardım ve destekler açıklandı. Sosyal yardımlar devam ediyor.

Ekonomi 14.10.2021 - 20:59 14.10.2021 - 20:59 Göksel Sarı

Devletten ihtiyacı olan vatandaşlara yardım ve destekler devam ediyor. Okulların açılması, kış aylarının yaklaşması ve pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ile beraber nakit sorunları da arttı.

Sosyal yardımlar kapsamında devlet tarafından aracı kurum ve kuruluşlar vasıtası ile, yardıma muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşlara her ay düzenli ödemeler yapılıyor. Şu an yapılan ödemeler 765 lira ile 1900 lira arasında değişiyor. Yardımlardan, hasta, engelli, yaşlı ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara faydalanabiliyor.

Yaşlılık Aylıkları

SGK aracılığı ile yapılan ödemeler ile yardıma muhtaç olan vatandaşların ve ailelerinin yüzleri gülüyor. 65 yaşını doldurmuş ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için aylık 828 lira yardım yapılıyor. Bu yardım için kişinin ve eşinin gelir durumuna bakılıyor. Hanehalkı başına düşen gelir aylık 852 liranın altında ise bu ödemeler yapılıyor.

Engelli ve Bakıma Muhtaç Birey Aylığı

Evde bakıma muhtaç aile bireyler bulunuyor ise, devlet bu bireyler için de yardımlarda bulunuyor. Her ay ödenen engelli ve bakım aylıkları ile masraflar karşılanıyor. Temmuz 2021’den itibaren bu aylıkların tutarı ise 1900 liraya çıkmış durumda. Her ayın ortasına doğru ödenen aylıklar ile vatandaşların bakımları sağlanıyor. Bu yardımlardan yararlanabilmek için ise hanehalkı başına düşen gelirin bi 705 liranın altında olması gerekiyor.

Devletin engelli vatandaşlara da yardımları bulunuyor. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engelli olan bireylere 661 lira, yüzde 70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar için ise 991 lira aylıklar ödeniyor. Bu aylıkları alabilmek için ise engelli bireylerin sosyal güvencelerinin olmaması ve hanehalkı başına düşen gelirin 852 liranın altında olması gerekiyor.

Engelli Yakınlarına Destek

Engelli yakınlarına da devletten sosyal yardımlar veriliyor. 18 yaşından küçük engellilerin yakınlarına aylık 661 lira ödeme yapılıyor. Bu ödemeleri almak için ise hanehalkı başına düşen gelirin 852 liranın altında olması gerekiyor. Ayrıca bu alınan ödemeler her 6 ayda bir zamlanıyor.