Devlet 1800 TL Ödeme Yapıyor! Başvurmak Yeterli! Bu Hakkınızı Unutmayın!

Sosyal devlet yükümlülükleri kapsamında devletten vatandaşlara yardım ve destekler gelmeye devam ediyor.

Ekonomi 01.10.2021 - 09:22 01.10.2021 - 09:26 Göksel Sarı

Her ay vatandaşların çeşitli ihtiyaçları kapsamında ödemeler yapan devlet, sosyal devlet olma yükümlülüklerini yerine getiriyor. Yapılan ödemeler ile devlet desteğinden yararlanan vatandaşların bütçeleri rahatlamaya başlıyor. Ekstra ortaya çıkan ve zaruri olan masraflar için devlet yardım ve desteklerde bulunmakta.

Yüzde 50 Engel Raporu

Yardım ve desteklemelerden birisi ise evde bakım ücreti olaran vatandaşlara dağıtılıyor. Evinde bakıma muhtaç bir yakınına bakan insanlara devlet her ay PTT üzerinde ödemeler yapıyor. Aynı hane içerisinde yaşayan kişilerden bir yada daha fazlasının yüzde 50 ve üzerinde bi engeli ve hastalığı var ise devlet onlara bakan aile üyeleri,  aile üyeleri yok is yasal vasilerine aylık olarak ödeme yapıyor. Ödenen miktar hanede yaşayan kişi sayısına göre değişmekle beraber 1800 TL civarında ödemeler alınabiliyor. Bu ödemeleri almak için ise bazı şartların yerine getirilmesi gerekmekte.

Başvuru Şartları

Bu şartlar ise şu şekilde sıralanıyor:

●      Bakıma muhtaç kişinin en az yüzde 50 engelli raporu alabilmesi

●      Alınan raporda ağır engelli ibaresin yer alması

●      Bakıma muhtaç kişinini kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığını sağlık raporunda belgeleyebilmesi.

●      Bakıma muhtac olan kişinin günde en az 8 saat bakıma ihtiyaç duyması.

İlgili Detaylar

Bu şartları taşıyan vatandaşların yakınlarına evde bakım paraları her ay yatırılmaktadır. 1800 TL civarında yatırılan aylıklar, her 6 ayda bir memur maaşları ile beraber zorlanmaktadır. Bu bakım parasına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların yukarıdaki şartları taşımakla beraber Aile ve Sosyal Politikalar il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Evde bakım ücretleri her ayın 15’i ile 30’u arasında hesaplara aktarılmaktadır. Bakıma muhtaç kişilerin; amcası, amcasının eşleri ve amca çocukları ve bunların eşleri, halası, halasını eşi ve hala çocukları ve bunların eşleri, dayısı dayılarının eşleri dayı çocukları ve bunların eşleri, teyzesi, teyzesinin eşi ve teyze çocukları ile bunların eşleri bakım parası alabilmektedir. 2. derece akraba sayılan dede, torun, anneanne ve babaanne gibi akrabalarda yine evde bakım yardımı alabilir.