Enflasyonda yaşanan yükseliş iğneden ipliğe pek çok ürüne zam gelmesine neden olurken bir zam haberi de 2023 yılı için verildi. Devletin tahsil etmiş olduğu vergi, harç, trafik cezası başta olmak üzere para cezası, MTV ve emlak vergisi cezaları için kullanılan yeniden değerleme oranı için rekor zam açıklandı. 

Yeniden değerleme oranı 2022 - 2023 rakamı için özel bir televizyon kanalının canlı yayınında açıklama yapan Vergi Uzmanı Ozan Bingöl Ekim ayı enflasyonu sıfır çıksa dahi bu tarihe kadar açıklanan enflasyon rakamlarının son derece yüksek çıkması nedeni ile vergi ve harçlara yüzde 121 civarında zam gelebileceğini söyledi. 

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Devletin tahsil etmiş olduğu emlak vergisi, MTV gibi vergi ve harçlar ile trafik cezası gibi para cezaları için kullanılan yıllık zam oranına yeniden değerleme oranı adı verilmektedir. Enflasyon rakamları üzerinden hesaplanır ve her sene belirlenen rakam Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete ile yayımlanarak ilan edilir. Ancak Cumhurbaşkanının bu rakamı yükseltme ya da indirme hakkı bulunmaktadır. Genelde hesaplanan yüksek rakam düşürülmektedir. 

yeniden değerleme oranı cezası-1

2023 YILINDA EMLAK VERGİSİ ÖDEMESİ KAÇ TL OLACAK, EMLAK VERGİSİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

Gelecek olan zammı değerlendiren Ozan Bingöl yükselen enflasyon rakamları nedeni ile oranın çok yüksek olacağını dile getirerek "Sayın Cumhurbaşkanı'nın her kanunda ayrı takdir yetkisi var. Eğer önlem almazsak yetkisinin olmadığı yerde enflasyon sıfır bile gelse zamlarda yüzde 121 artış olacak" diyerek korkutan rakamı açıkladı. Emlak vergisi rakamları da bu oran ile rekor seviyeye ulaşacak. 2022 yılında bin TL vergi ödeyen bir kişi böyle bir artış yaşanması durumunda 2023 yılında 2 bin 210 TL ödeme yapacak. İndirim gelse bile söz konusu rakam bin 600 TL olarak hesaplanacak. 

Promosyon yarışı devam ediyor! Açıklama geldi Tam 30 bin TL ödeme yapılacak Promosyon yarışı devam ediyor! Açıklama geldi Tam 30 bin TL ödeme yapılacak

mtv hesaplama

O RAKAM 5 BİN TL OLACAK! 2023 YILINDA EN DÜŞÜK MTV KAÇ TL OLUR, ARAÇ SAHİPLERİ NE KADAR VERGİ ÖDEYECEK?

Ev sahipleri kadar araç sahipleri de yaşanan artıştan etkilenecek. MTV için 2022 yılında 2 bin 500 TL ödeyen araç sahibi 2023 senesinde yaşanan artış nedeni ile 5 bin 545 TL ödemek zorunda kalacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan takdir hakkını kullanarak indirim yapsa bile söz konusu rakam 4 bin 22 TL olarak tahsil edilecek.