Milyonlarca asgari ücretlinin enflasyondan bükülen belini doğrultmak için beklemiş olduğu 2023 asgari ücret zammı için son dakika müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı için Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen programa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda dönüşte uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. 

Yükselen enflasyon rakamları nedeni ile asgari ücretli çalışanlar ay sonunu getirmekte zorlanırken gözler Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklanacak olan rakamlara çevrilmişti. Asgari ücrete Ocak ayının ilk haftası içerisinde kesinlik kazanacak enflasyon ortalamasının üzerine bu sene Cumhurbaşkanı jesti de bekleniyordu. Konu hakkında son dakika açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. 

2023 OCAK ZAMMI NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLACAK, ASGARİ ÜCRETE KAÇ TL ZAM GELECEK?

Asgari ücret maaşı için farklı rakamlar havada uçuşmaya devam ederken konu hakkında son dakika açıklaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı sonrasında Kazakistan'ın başkenti Astana'dan Türkiye'ye dönüş yolunda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında "Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin" diyerek tüm zamanların en yüksek zammı tezini bir kere daha destekleyen bir açıklamada bulundu. 

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Asgari ücret maaşı için farklı rakamlar konuşulmaya devam edilirken 2022 Ocak zammı yüzde 50,3 oranı ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı. 2023 yılında bu oranın aşılması ile yüzde 60 oranında bir zam gelmesi durumunda şu anda 5 bin 500 TL olarak ödenen maaşlar 3 bin 300 liralık zamla 8 bin 800 TL olacak. Ortak görüş ise yüzde 50 zam artı Cumhurbaşkanı jesti ile bu rakamın 8 bin ya da 8 bin 500 TL olacağı yönünde...