Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş hız kesmeden devam ederken Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1 milyon lira sınırını da aşmıştı. Dar gelirli vatandaş yaşanan yükseliş nedeniyle mağduriyet yaşarken hem kiralık ev hem de satılık konut fiyatlarının eş zamanlı olarak yükselmesi barınma sorunu yaşanmasına neden olmuştu. 

Yaşanan mağduriyetten dar gelirli vatandaşları korumak adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek olan yeni yardım tutarları da açıklandı. Evi eski, oturulamayacak derecede bakımsız, sağlıksız olan dar gelirli vatandaşlara devlet tarafından ödenen barınma yardımları arttırıldı. 

DEVLETİN BARINMA YARDIMLARI: KENDİ EVİNİ YAPANA 200 BİN TL BETONARME EV YARDIMI!

Devlet tarafından ödenen barınma yardımları için belirlenen rakamlar arttırılmaya devam ederken 2022 yılı için ödenecek olan yeni rakamlar belirlenmiş oldu. Bakanlığın resmi sitesinden yayımlanan duyuruda "İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla;

Ev onarımlarında 75.000-TL,

Prefabrik ev yapımlarında 150.000-TL,

Betonarme ev yapımlarında 200.000-TL’ye kadar destek verilir.

barına yardımları

BETONARME EV YARDIMI BAVURU ŞARTLARI NELER, KİMLER PARA YARDIMI ALABİLİR?

Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır? İnternetten tişört tasarlayıp satarak para kazanmanın yolları neler? Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır? İnternetten tişört tasarlayıp satarak para kazanmanın yolları neler?

Devletin barınma yardımları ile dar gelirli vatandaşların yaşam alanlarının konforunun arttırılması amaçlanırken betonarme ev yapmak isteyen kişilere yönelik olarak 2022 yılında ödenen rakam 200 bin liraya yükseltilmişti. Prefabrik ev yardımı olarak 150 bin TL ödeme yapılırken, ev tadilatı parası olarak ödenen rakam 75 bin liraya çıkartıldı. 

Söz konusu para yardımından yararlanmak isteyen kişilerin ihtiyaç sahibi olmaları şartı aranmakta olup aylık hane halkı geliri kişi başına 1.833 TL'den az olmak şartı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetine başvuru yapabilecekler. Başvuru yapmak isteyen kişiler yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  olma gibi özel şartlardan en az birinin taşınması gerekmekte olup üzerine ev yapılacak olan arsanın da kişiye ait olması gerekmektedir.