Faizsiz bankacılık sistemi hakkında sık sık yaptığı çıkışlarla adından söz ettiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son çıkışını TESK toplantısı ile yapmış ve "benim en büyük düşmanım" faiz diyerek tüm dünyada Merkez Bankaları tarafından yapılan faiz artırımlarının aksine faiz indirimi yapmaya devam edeceklerini söylemişti. Türkiye'nin büyüme rakamlarını desteklemek amacı ile faiz indirimi yaptığı belirtilirken konu hakkında 5 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete ile yeni bir karar daha yayımlandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile 5 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Katılım Finans Strateji Belgesi (2022-2025) ile İlgili 2022/16 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında faizsiz bankacılık sisteminde yeni bir adım daha atılmış oldu. Genelgede finansal ürün ve hizmet çeşitliliğinin arttırılması talimatı verildi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YENİ FAİZ TALİMATI! FAİZSİZ BANKACILIK SİSTEMİ DAHA DA GÜÇLENDİRİLECEK!

Başarılı ekonomist Selçuk Geçer'den ikisini de dene tarafını seç! Dolar yıl sonunda ya 24 ya 40 TL olacak! Başarılı ekonomist Selçuk Geçer'den ikisini de dene tarafını seç! Dolar yıl sonunda ya 24 ya 40 TL olacak!

Resmi Gazete ile yayımlanan Katılım Finans Strateji Belgesi (2022-2025) ile İlgili 2022/16 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında finansal sektörün reel sektörü daha fazla desteklemesi istendi. 

strateji belgesi

Katılım finans sisteminin daha da güçlenmesi ve finans sistemi içerisindeki payının daha da arttırılması gerektiği vurgusu yapılan genelgede bu amaç doğrultusunda atılması gereken tüm adımların kararlılıkla atılacağı ifade edildi. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı tarafından hazırlanan Katılım Finans Strateji Belgesi ile çalışmaların bu yönde devam edeceği ifade edilirken katılım bankalarının önünün açılacağı, bu bankalar tarafından sunulan hizmetler ve ürünlerin çeşitlendirileceği ifade edildi.