Devlet bankası son dakika duyurusu yaptı! Vakıfbank'tan 20.000 TL düşük faizli, 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi geldi! Devlet bankası son dakika duyurusu yaptı! Vakıfbank'tan 20.000 TL düşük faizli, 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi geldi!

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile deprem bölgesinde yaraları sarabilmek adına pek çok yardımların yapılacağı açıklanmıştı. Bu yardımlardan biri olan Hatay'a Dönüş Kredisi hakkında detayların merak edilmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek olan bu destek kampanyasının detaylarının belli olduğu öğrenildi. 

Depremden en çok etkilenen iller olan Adıyamani Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki esnaf ve sanatkarların yararlanabileceği öğrenildi. Daha önce de duyurusunun yapıldığı bu kredi kampanyasının detaylarının merak edilmesinin ardından detaylarının ise belli olduğu açıklandı. 

DESTEK PAKETİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU! 

Hatay'a Dönüş Kredisi olarak açıklanan bu destek kredisi hakkında detayların merak edilmesinin ardından konu hakkında detaylar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlendi. İlk belirlemelere göre kredinin azami sınrı ile birlikte vade sayısı gibi detayların da vatandaşlara duyurulduğu açıklandı. Kredi hakkında merak edilenlerin yanı sıra geri kalan tüm detaylar şu şekilde verildi;

  • Krediden Adıyamani Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki esnaf ve sanatkarlar faydalanabilecek. 
  • Bu destek paketi depremden etkilnen il ve ilçelerde faaliyet gösteren esnafların yeniden ayağa kalkabilmesi için ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik düzenlenecek. 
  • Esnaf sanatkarlara verilecek olan bu kredi desteği azami olarak 250 bin TL şeklinde verilerek 12 ay boyunca da ödeme alınmayacak. Bunun yanı sıra da 60 ay kadar vade verilmiş olacak. 
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ve ilk belirlemelere göre ise kredide faiz oranı yüze 7,5 şeklinde kararlaştırılacak. 
  • Ödeme planına bakıldığı zaman ise 12 ay ödemesiz geçen bu sürenin ardından 1,3,6 ay taksitli şeklinde ilerleyecek.
  • Kredi başvuru yaparken de Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından bankalara kefil sunulacağı öğrenildi. 

Başvuru yapmak isteyen kişiler için ise bu sürenin son derece uzun tutulduğu öğrenildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan belirlemelere göre krediden faydalanmak isteyen esnaf ve sanatkarların başvurularını 31 Aralık 2023 tarihine kadar sürebileceği ifade edildi. Bu tarihe kadar başvuru yapmak isteyen kişilerin kredi başvuruları için harekete geçebilecekleri öğrenildi.