Kadınların çalışmaları ve istihdama dahil edilmeleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaları son yıllarda neredeyse devlet politikası haline geldi. Çeşitli sektörlerde çalışarak aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen ya da kendi iş yerlerini kuran kadınlar için devlet yardım ve destekleri devam ediyor. Çeşitli kurumlar aracılığı ile yada direkt olarak hesaplara yatırılan maddi miktarlar ile kadınalrı çalışma hayyatınan kazandırmayı ve kalıcı olmalarını hedefleyen devlet, destek paketlerine bir yenisini daha eklemiş durumda.

LC Waikiki sıraları bayram öncesini aratmayacak! Ziraat Bankası'ndan giyim alışverişinde yüzde 30 indirim fırsatı LC Waikiki sıraları bayram öncesini aratmayacak! Ziraat Bankası'ndan giyim alışverişinde yüzde 30 indirim fırsatı

Kreş Masrafları Aile Bütçesini Sarsıyor

Hem çalışan hemde annelik sevincini yaşayan kadınlar bazı zorluklar ile karşılaşabiliuyo. Çalışma hayatının zorlu koşulları bir yana, eşleride çalışan ve çocuklarına bakması için birini bulamayan kadınlar bir nevi mecburiyetten ya işten çıkma kararı alıyor ya da kreşlerin yolunu tutuyor. Küçük çocuğu olan fakat çalıştığı iş yerinde bakamayan anneler için kreş masrafları da aile bütçelerini sarsacak boyutlara geldi. Bu noktada devlet desteklerinde çare arayan çalışan annelere devletten müjdeli haber geldi.

1788 TL Kreş Desteği

Kadınların iş hayatından yayılmasını engelleyerek ekonomiye canlılık kazandırmayı hedefleyen devlet çalışan annelerin çocuklarına kreş parası olarak 1788 TL her ay ödeme yapıyor. Bu miktar 2021 yılı için geçerli olur iken önümüzdeki yıl Ocak ayından itibaren enflasyon oranında artırılması bekleniyor. Ayrıca 150 ve daha fazla çalışana sahip olan işyerlerinde kreş bulundurulması zorunluluğu getirilmiş durumda. Bu durumda çalışan anne ve babaların çocukları işyerlerinin kreşlerinde mesai saatleri içerisinde bakım ve eğitim ihtiyaçlarını girebiliyor.

İşverene de Destek

150 ve daha fazla çalışanı olan işyeri sahipleri ise bu zorunlu tutulan kreşleri açtıkları anda çocuk başına ödenen 1788 TL ücreti kendi masraflarından düşmek suretiyle devlet tarafından desteklenmekte.150 ve daha fazla çalışanı bulunan işyerlerinde açılan kreşlere, çalışan anne ve babaların çocuklarının bakımı sırasında ekstra bir ücret ödenmesi de söz konusu değil. Bu yardım ve desteklere başvurular ise illerdeki sosyal hizmetler müdürlüklerinden yapılmakta.