2022 yılının sın çeyreğine gelinmesiyle birlikte pek çok vatandaş için büyük önem taşıyan destek tutarları açıklandı. Pek çok farklı alanda yapılacak olan destek ödemeleri ile ilgili bakanlık tarafından açıklamalar gelirken son olarak bir destek paketinin daha eklendiği bildirildi.

Şehir dışında okuyan öğrencileri ve ailelerini ilgilendiren destek ödemelerine ilişkin açıklamalar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapıldı. Bir süredir konuşulan ve beklenen açıklamaların gelmesiyle birlikte öğrenciler ve ailelerini mutlu edecek olan haber verilmiş oldu. Pek çok kişi için büyük önem taşıyan bu destek programlarına ilişkin bakan Yanık'ın açıklamaları şu şekilde;

 "Sosyal yardım desteklerin bir kısmı sürelidir. Bir kısmı da süreklidir. Sürekli engelliliği söz konusu olan engellilere yaptığımız destek sürekli destektir. Yaşlılık geri dönmeyeceğine göre sürekli destektir.

Programımızın bir yılın sonunda geri dönüşünü toparlamış olacağız. Yeni durumlara göre sosyal yardımlarımız güncellenmiş olacak. Şu an 15 milyarla başladık. 2. ödemesini yaptık 3. ödemesi başlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Millet Bahçesi açılışında önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Millet Bahçesi açılışında önemli açıklamalar

25 milyar lira artışla toplam bütçe 40 milyar liradır. Hane gelirinin ve hanede yaşayan kişi sayısının oranlanmasıyla 450’den başlayarak 650 ye veriyorduk. Şu anda 850 lira ile 1250 lira arasında desteklemiş olacağız. Çocuk destek bileşenimizde de aynı şekilde 450’den 650 liraya kadar. Bir iki çocuklu hanelere 350 lira, 3 çocuklu hanelere 450, 4 çocuklu hanelere 550 lira.

Elektrik tüketim desteği normal şartlarda sürekli sosyal yardım yararlanıcılarımıza sağladığımız yardım. Biz bunu Türkiye aile destek programına aldık. Sosyal yardım yararlanıcı olan vatandaşlarımıza 260 liraya kadar elektrik desteği sağlamış olacağız."

Bu ifadelerle açıklamalarda bulunan Bakan Derya Yanık, bu hafta itibarıyla üçüncü faz ödemelerinin yapıldığını belirtti ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ulaşım desteğini duyurdu.

"Bu programımız ilk kez uygulanan program. Sosyal yardım faydalanıcısı ailelerin üniversite öğrencisi çocuklarına 25 yaş altı ve lisans öğrencileri olacak. Ailesinden uzakta olan üniversite öğrencilerine yılda 2 defa gidiş dönüş biletlerini temin edeceğiz.

Öğrenci arkadaşlarımız ailelerin yaşadığı vakıflarımıza müracaat ederek ulaşım biletlerini ibraz etmek suretiyle 500 liraya kadar onların ulaşım giderlerini biz karşılıyoruz.

Öğrencilerin gidiş dönüş biletlerini biz temiz edeceğiz. Sosyal yardım alan çocukların aileleri yararlanacak. 

Her bir bilet için 500 lira yılda bin lira. Yaklaşık 150 bin üniversite öğrencisinin yararlanacağını öngörüyoruz. Ödemeler öğrenci arkadaşlarımızın IBAN’ına vakıflarımız tarafından yapılacak."

Milliyet'te yer alan habere göre bu ifadelerle açıklama yapan Bakan Yanık tarafından duyurulan üniversiteli öğrencilere ulaşım desteğinin ne zaman başlayacağına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.