Çiftçilerin Beklediği Destekler Bugün Hesaplara Yatıyor! 19 Milyonluk Destek! Bakan Açıkladı!

Çiftçilerin beklediği müjdeli haber bakan bizzat açıkladı.

Finans 08.10.2021 - 08:59 08.10.2021 - 08:59 Göksel Sarı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sadece ülkenin değil tüm dünyanın olumsuz ekonomik koşullardan geçtiğini belirtti. Bu koşullara rağmen yapılacak destek ve yardımlar ile bu ay içerisinde rekor kırmayı hedeflediklerini açıklayan bakan, yapılacak destekler ile Türk çiftçinin yanında olduklarını duyurdu.

Çiftçiye Rekor Destek

Çiftçilerin zorlu pandemi koşullarında yaşadıkları üretim masraflarının karşılamakta sıkıntılar bakanlık tarafından desteklenmeye devam ediyor. Milyonlarca çiftçinin merakla beklediği destekler açıklandı. Bu ay içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı rekor seviyede yardım ve destekleri hesaplara yatıracak. Ay içerisinde farklı alanlarda farklı çiftçilere verilecek destek ile zorluk yaşayan vatandaşların üretim masraflarının desteklenmesi amaçlanıyor. Çiftçinin üretimde sıkıntı yaşaması sonucu tüketiciye de bu zorluklar yansımaya başlamıştı..

Bakan daha önce yaptığı açıklama ile Ekim ayı içerisinde toplam 773 milyon lira destekleme paketi hazırlıklarını duyurmuştu bu tutar bugüne kadar çiftçilere bir ay içerisinde verilecek en büyük destek miktarı olarak kayıtlara geçmiştir. Bu ödemelerin ay içerisinde farklı günlerde yapılacağını belirten bakan, ilk ödemelerin bugünden itibaren çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını duyurdu Bu konu ile alakalı olarak çiftçilerin beklediği müjdeli haberlerin ay içerisinde devam edeceğini de bildirdi.

İlk Ödemelere Başlanıyor

Ekim ayı içerisinde toplam ödenecek destek miktarının 772 milyon olduğunun açıklanması ile beraber bu ödemelerin ilk taksidi olan 19 milyon liralık olan kısmı hesaplara bugün yatırılmaya başlanıyor. Bu yıl hedeflenene tarımsal destek ödemelerinin yüzde 77’lik bir kısmının tamamlandığını duyuran bakanlık, bu ödemelerin büyük fedakarlıklar yapan çiftçiler için can suyu olduğunun farkında olduklarını açıklamıştı.

Ödenecek Destekler

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, Hububat, baklagil dane mısır desteği kapsamında 4 milyon 362 bin lira, sertifikalı tohum üretim desteği kapsamında 11 milyon 613 bin lira, mazot gübre desteği kapsamında, 2 milyon 237 bi lira, sertifikalı fidan üretim desteği kapsamında 570 bin lira, sertifikalı tohum kullanım desteği kapsaminda 624 bin lira olmak üzere toplam 19 milyon 408 bin liralık destek ödemelerinin 8 Ekim cuma gününden itibaren hesaplara aktarılmasının başlayacağını duyurdu.