Çeyiz Hesabı Açana Devletten 24 Bin Lira Evlilik Yardımı! Herkes Alabilir!

Devletten evlenmek isteyenlere özel destekler geliyor. İşte çeyiz yardımı.

Ekonomi 10.10.2021 - 17:11 10.10.2021 - 17:11 Göksel Sarı

Sosyal devlet olma yükümlülükleri kapsamında devletten destekler gelmeye devam ediyor. Bu kez verilen destek evlenmek isteyen genç çiftler için. Çeyiz hesabında birikim yapan kişilere evlenecekleri zaman devletten 24 bin lira destek sağlanıyor.

Yetim Aylığı Alanlara Çeyiz Parası

Bilindiği üzere, devlet tarafından kız çocuklarına çeyiz parası adı altında destekler verilmekte. Bu destekleri almak için ise yetim aylığı alıyor olma sınırı vardı. Bu kapsamda yetim aylığı alan kadınlar evlenmek istedikleri zaman aylıklarının 24 katına kadar çeyiz yardımı yapılmakta. Yardım ile düğün ve çeyiz masraflarını karşılayan kadınlar bu haklarından bir kez yararlanabiliyorlar. Ayrıca alınan aylıkların 2 yıllık olan kısmının toplu olarak ödenmesi şeklinde yapılan destek, evlenen kadının 24 ay geçmeden boşanması durumunda yeniden aylık alması için bu sürenin geçmesi bekleniyor.

Çeyiz Hesabına Devletten Destek

Devletin kadınlara sağladığı bu yardımın yanı sıra, evlenmek isteyen genç çiftlere de desteklerı bulunuyor. Bu desteklerden bir tanesi de çeyiz hesabı desteği olarak biliniyor. Bankada açılan çeyiz hesabında 3 4 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce evlenmek isteyenler devlet katkısından yararlanıyor. Devlet katkısı evlilik tarihindeki birikim tutarı üzerinden yapılıyor. Ancak bu katkı payının bir üst sınırı var.

Çeyiz Hesabını Kimler Açabilir?

Çeyiz hesabı açmış olan ve burada birikim yapanlara devlet evleneceği sırada 12 bin lira katkı yapıyor. Her iki kişi içinde geçerli olan bu katkı payı ile yardımlar 24 bin liraya kadar çıkıyor. Yani çiftler bu imkandan ayrı ayrı yararlanabiliyor. Çeyiz hesabı açmak için ise 24 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor.  Ayrıca 18 yaşının altındakilerde çeyiz hesabı açamaz. Türk vatandaşları için geçerli olan bu destek ile yeni evlenecek çiftlere yardım sağlanıyor.

Çeyiz hesabı olan kişilerin en az 36 ay boyunca düzenli olarak birikim yapmaları gerekiyor. Düzenli oralak 6 ayda bir yapılan ödemeler ile en az 207 lira en fazla 2076 lira birikim yapılabilir.