Cenaze Masrafları İçin Devletten Yardım! 3815 Lira Cenaze Yardımı!

Cenaze yardımı parası nasıl alınır? Ne kadar süre ile alınabilir? Yakınını kaybedenlere devletten cenaze parası veriliyor.

Ekonomi 14.10.2021 - 02:57 14.10.2021 - 02:57 Göksel Sarı

Cenaze yardımı özellikler bir yakınını kaybetmiş kişilere ödenir. Bu yardım cenaze masraflarının karşılanması için yapılır. Vefat eden kişinin yakını başvuru yapması halinde belirli miktarlarda cenaze yardımı alabilir. Peki kimler bu yardımı alabilir? Cenaze yardımı nasıl alınır? İşte detaylar.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Cenaze yardımı parası devletin yakınını kaybetmiş vatandaşların cenaze masraflarını karşılaması için vermiş olduğu bir haktır. Bu hak kapsamında ülke sınırları içerisinde herkes bu yardımı alabilir. Her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verileri oranında artış yapılan yarım ile, yakını kaybetmiş insanların birde masraflarla uğraşmaması amaçlanıyor. Cenaze yardım parası alabilmek için ölüm tarihinin yazılı olduğu bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Hazırlanan dilekçeler Sosyal Güvenlik il müdürlükleri veya ikamete en yakında bulunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne teslim edilmelidir. Kurum tarafından değerlendirmeler yapıldıktan sonra geri dönüş sağlanarak bu yardımlar verilir. Yardımı alabilmek için ölüm tarihinin üzerinden 5 yıldan fazla geçmemiş olması gerekir. 5 yıldan fazla geçmiş ölümler için cenaze yardımı hakkı yanmış olur.

Cenaze Yardım Parası Ne Kadar?

Cenaze yardımı parasının miktarı TÜİK enflasyon verilerine göre değişmektedir. Bu durumda en son veriler oranında zamanlanan cenaze yardım parası 917 lira olmuştur. Bu ülke içerisinde vefat eden her vatandaş için geçerlidir. Fakat emekli Sandığına bağlı kişilerin cenaze yardım parası 3815 liraya çıkmaktadır. Cenaze yardım parası için bazı evraklar da istenmektedir.

Kimler Bu Yardıma Başvurabilir?

Yardıma başvurmak için istenecek evraklar arasında, vefat eden kişiye ait ölüm belgesi  ve başvuru yapacak kişinin kimlik belgesi yeterli olmaktadır. Bu yardım vefat eden kişinin birinci dereceden yakın akrabalarına ödenmektedir. Bu kişiler ise; Eş, çocuklar, anne ve baba, kardeşler şeklinde belirlenmiştir.

Bu yardım yasal bir hak olmakla beraber, gayet açık kuralları tabi tutulmaktadır. Ayrıca cenaze yadımına başvuranları, cenazede yaptıkları masrafları belgelemeleri zorunludur. Aksi taktirde yardımlar alınamaz.