Çalışan Kadınlara SGK'dan Müjde! 6 Yıl Erken Emekli Olma Fırsatı!

Sigortalı çalışan kadınlar için erken emeklilik fırsatları devam ediyor. SGK tarafından erken emekli olmak isteyen sigortalı kadınlara 6 yıl erken emeklilik fırsatı sunuluyor. İşte detaylar…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de çeşitli sektörlerde milyonlarca kadın çalışan iş hayatındaki yerini alırken, herkes gibi günün birinde emekli olma hayalini kuruyor. Çalışanlar şimdiden emekli olacakları zamanı iple çekerken, çeşitli emeklilik hesaplamalarına vakit kaybetmeden başlıyor. Kadın sigortalı çalışanlar için de bazı imkanlar sunularak kadınların daha erken yaşta emekli olmaları sağlanabiliyor. SGK tarafından sunulan erken emeklilik fırsatı sadece sigortalı kadınlar tarafından kullanılabiliyor.

SGK Kadın Doğum Borçlanması

İş hayatına doğum döneminde devam edemeyen ve çalışma hayatından uzak kalan kadınlar, bu dönemde kaybettikleri süreleri daha sonra borçlanabiliyor. Kadınların doğum için kullandıkları izinler, hamilelik izinleri ve diğer çalışmadıkları süreler, doğum borçlanması kapsamına alınıyor. Hamilelik ve doğum sebebiyle iş hayatından uzak kalan kadınlar artık erken emekli olma şansından yararlanabiliyor.

Erken emeklilik hakkı elde edebilmek için tüm sigortalı çalışanların yapması gerektiği gibi sigortalı kadınların da bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Çalışma hayatının bir döneminde doğum sebebiyle işten uzak kalan kadınlar, geriye dönük prim ödeme imkanı sayesinde doğum borçlanması yapabiliyor.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

SGK tarafından sunulan erken emeklilik imkanına göre her çocuk için 2 yıl olmak üzere toplamda 3 çocuk için 6 yıla kadar erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Sigortalı çalışan kadınların bu erken emeklilik fırsatını değerlendirebilmeleri için öncelikle doğumdan önce SGK’lı olarak en azından 1 gün çalışmış olması gerekiyor. Doğumdan önce SGK kaydı yaptırılan kadınlar doğum borçlanması sayesinde 6 yıl kadar daha erken emekli olma imkanı elde edebiliyor.

Ayrıca dünyaya gelen çocuğun sağ doğmuş olması ve hala yaşıyor olması gibi şartlar da bulunuyor. SGK’nın doğumdan sonra 2 yıl çalışmamış olmasına ve kısmi prim ödenmemiş olmasına bakılıyor. Tüm bu şartları taşıyan kadınlar, her çocuk için en fazla 2 yıl olacak şekilde toplamda 6 yıl geriye dönük borçlanma yapabiliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN