Burgan Bank, Fibabanka, Alternatif Bank ve İNG Bank Arasında Görülmemiş Rekabet! En İyi Faizi Hangi Banka Veriyor?

Kredi oranlarındaki artış mevduat faizlerine de yansırken bankalar arasındaki rekabet farklı bir boyuta ulaştı. Burgan Bank, Fibabanka, Alternatif Bank ve İNG Bank arasında kıyasıya rekabet söz konusu

Finans 09.10.2021 - 11:23 09.10.2021 - 11:23 Ezgi Karaman

Kredi oranlarındaki genel artış mevduat faizlerine de yansırken bankalar arasındaki rekabet çok farklı bir boyuta ulaştı. Özellikle Burgan Bank, Fibabanka, Alternatif Bank, İNG Bank ve Anadolu Bank arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu.

Parasını bankaların mevduat hesaplarında değerlendirerek faiz kazancı elde etmek isteyenler, birçok bankadan teklif alarak kendileri için en doğru tercihi yapmayı hayal etmekte. Her zaman en yüksek faiz veren bankayı tercih eden bireysel yatırımcıların işi bu defa çok daha zor. Zira zirvede inanılmaz bir yarış varken bir gün içerisinde değişen oranlarla beraber zirvenin sahibi her an değişebiliyor. Bu da bireyleri paramı hangi bankaya yatırsam? Düşüncesine itiyor.

Bankaların 32 Gün Esnek Vadeli Mevduat Faiz Oranları

Vadeli hesaplar için son dönemlerin en çok tercih edilen vade seçeneği olan 32 gün esnek vadeli hesaplar, bankalar tarafından da özellikle önemsenmekte. 32 güne en çok faizi vermek için birbirleri ile yarışan bankalar, son dönemde faiz oranını ,00’a kadar getirmeyi başardı. 50.000 TL’sini 32 gün esnek vadeli faiz hesaplarında değerlendiren yatırımcılar bu 32 günün sonunda 791,23 TL’lik net kazanç elde edebiliyorlar.

Burgan-Bank,-Fibabanka,-Alternatif-Bank-ve-İNG-Bank-Arasında-Görülmemiş-Rekabet!-En-İyi-Faizi-Hangi-Banka-Veriyor

En yüksek mevduat faizi veren bankaların 32 gün için verdikleri faiz oranına detaylıca bir bakalım.

-İNG e-Turuncu Vadeli Mevduat Hesabı: ,00

-Burgan Bank Güldüren Hesap: ,00

-Fibabanka Kiraz Hesap: ,00

-Alternatif Bank VOV Hesap: ,00

-Anadolu Bank Renkli Hesap: ,00

En İyi Mevduat Faizi Veren Banka Hangisi?

Önceki başlıkta görüldüğü üzere bu 5 bankanın mevduat faizi birbiri ile aynı. Peki, en iyi mevduat faizi veren banka hangisi? Hepsinin oranı aynı iken paranızı hangi bankaya yatırmalısınız? Gelin biraz da bu soruların yanıtlarına bir göz atalım.

Saydığımız 5 bankanın faiz oranı aynı olduğundan seçim yaparken sadece orana bakmamalı, bankanın genel büyüklüğünü ve yararlanabileceğiniz özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; sık sık mevduat hesabınızı bozdurup para çekmek durumunda kalıyorsanız bankamatik sayısı bakımından daha iyi durumda olan İNG Bank’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca mevduat dışında zaman zaman ihtiyaç kredisi ya da diğer kredi ihtiyaçlarınız da oluyorsa mevduat faiz oranı yüksek; fakat kredi oranları düşük olan bankayı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Zira mevduatınızın olduğu bankadan kredi çekme şansınız her zaman diğer bankalara göre yüksektir.

Saydığımız 5 bankaya 32 gün vade ile 10.000 TL yatırmanız halinde 158,25 TL, 20.000 TL yatırmanız halinde 316,49 TL, 100.000 TL yatırmanız halinde 1.582,47 TL kazanç elde edebilirsiniz.