Sürekli olarak dolar ile ilgili iddialı açıklamalarda bulunan ünlü ve başarılı para ve piyasalar uzmanı Selçuk Geçer dolar ile ilgili yaptığı yeni tahminlerle dikkat çekti. Geçer, yeni açıklamalarında dolarda kaçınılmaz bir artış yaşanacağını dile getirdi.

Ekonomik koşullardaki sıkışmanın git gide artış gösterdiği bu günlerde vatandaşlar ceplerini düşünürken uzmanlar ise konuya ilişkin açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Son olarak ünlü ve başarılı ekonomist Selçuk Geçer tarafından yapılan açıklamalarda dolardaki artışın git gide büyüyeceği dile getirildi.

EYT'lilere müjdeler peş peşe gelmeye başladı! Başvuran kişiler çifte maaş hakkı kazanabilir EYT'lilere müjdeler peş peşe gelmeye başladı! Başvuran kişiler çifte maaş hakkı kazanabilir

Selçuk Geçer'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

İhracatta büyük bir düşüş olduğunu belirten Geçer "İhracatımız her geçen gün bir daha daralmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönem dış ticaret açığının artacağını dolayısıyla dolara olan ihtiyacın her geçen gün daha da artacağını, dolar kıtlığı oluşacağını ve dolarda büyük bir kırılma ile karşı karşıya olduğunu bize gösteriyor." ifadelerini kullandı ve devam etti.

"İhracat azalıyor, ithalat artıyor. Bu da büyük bir dış ticaret açığına neden oluyor. 50 milyar dolar kapatmak için dövizi yükseltmek gerekli. Bunu da geçen yıl yaptılar. Bu sene de bunu daha agresif bir şekilde yapacaklar. Bu da bizi 110 ila 120 milyar dolar dış ticaret açığına götürür." diyen başarılı uzman, Türkiye'de para kaçışı olduğunu belirtti.

"Türkiye'den para kaçışı da var. Kredi notlarımız patır patır düşürür. Ekonomik krizden ekonomik krize koşarsınız. Merkez bankasının faiz indirmesinin nedeni buydu." ifadelerini kullanan Selçuk Geçer;

"Kıtlaşan dolar hem piyasada hem ekranda sert bir şekilde gitmesine neden olacak. Kurun yukarı doğru fırlaması enflasyonun yükselmesine ve işsizlik furyasını beraberinde getirecek. İnsanlar fakirleşirken bankacılık sektörü karını katlamaya başladı. En çok vatandaş kaybedecek. Türkiye'deki yoksulluk sınırı asgari ücretin 4 katı."

"Bu dış ticaret açığı ile bu kısa vadeli borçlarla dolar kıtlığıyla önümüzdeki çok agresif hareketleri görebiliriz. Yükselmelerden bahsetmiyorum. Net bir kırılma ile karşılaşabilir. yüzde 100'lük bir hareket gelebilir. Bu kaçınılmaz." diyerek açıklamalarını noktaladı.

Editör Notu: Yukarıda yer alan bilgiler, tahminler ve öngörüler ilgili uzmanın yorumuna dayalı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapılması durumunda olumlu ya da olumsuz anlamda doğabilecek sonuçlardan Haber Kredi adresi sorumlu tutulamaz